Lidé si více všímají nepravostí, jež se dějí v jejich okolí. Alespoň to tak vypadá podle poznatků děčínské městské police. „Zaznamenali jsme totiž loni mnohem více výjezdů na základě oznámení lidí,“ tvrdil ředitel Městské policie v Děčíně Marcel Horák. Jeho strážníci nezaháleli. Počet vyřešených přestupků dosáhl téměř čtrnácti a půl tisíce.

„Přestupků, které řešili strážníci na místě domluvou, bylo bezmála pět tisíc. Je tedy zřejmé, že naším hlavním cílem není represe a vybírání pokut, ale spíše prevence,“ uvedl Horák.

Do výslednosti práce děčínských strážníků více promlouvalo měření radarem Strážníci musí udělit zákonem stanovenou sankci, která činí minimálně tisíc korun. I proto se celkový objem sankcí v porovnání s předchozím rokem zvýšil. „Častým přestupkem zůstává neplacení parkovného a parkování v místech, kde to není dovoleno. V případech nejzávažnějších jsme nechali automobily odtáhnout,“ vysvětlil zástupce ředitele Jiří Schwarz.
Významnou součástí práce je prevence kriminality, které se speciálně věnují dva strážníci. Pravidelně docházejí do škol na přednášky. Ty jsou zaměřené na drogovou problematiku, kriminalitu mladistvých i šikanu nebo nebezpečí, kterému mohou děti čelit i díky přednáškám strážníků.

Posun nastal u postihu kuřáků. Zákon, který jim zakazuje kouřit na některých místech jako jsou autobusové zastávky nebo u škol, platí už delší dobu. Po počáteční toleranci a domluvách došlo na častější pokuty, celkem šlo o zhruba tři stovky případů. Problémy přetrvávají u škol, na které se strážníci také více zaměří.

Díky dotaci z programu Partnerství se v Děčíně také podařilo během loňského roku rozšířit kamerový systém. Pod dohledem se tak ocitlo i Staré Město. Jde o lokalitu, kde se vzhledem k provozu tamních nočních podniků a heren vyskytovaly problémy způsobované podnapilými návštěvníky těchto zařízení.

Rozšiřování monitorovacího systému, který v Děčíně tvoří už třináct kamer, bude pokračovat i v dalších letech. „Podmínkou je ovšem modernizace celého systému a vybudování kvalitnějšího spojení s řídícím střediskem,“ připomněl mluvčí městské policie Tomáš Pavlík. Z dlouhodobé statistiky také vyplývá, že v lokalitách, které střeží kamery, trvale klesá počet přestupků i trestných činů. „Sledované lokality navíc nepotřebují tak intenzivní přítomnost hlídek, které se mohou věnovat i odlehlejším částem města,“ dodal mluvčí.

Kamerový systém si pochvaluje stále více obyvatel Děčína. Především kvůli pocitu větší bezpečnosti. Ale nejen to.

„Tatínek kvůli svým zdravotním potížím zkolaboval na Masarykově náměstí. Stihl ještě dosednout na lavičku a možná si kolemjdoucí mysleli, že se tam povaluje nějaký opilec. Naštěstí díky kamerám poslala obsluha na místo strážníky, ti přivolali záchranku. Mám o důvod víc si jejich práce vážit,“ připomněla Jana Havlíčková z boletického sídliště.