Pětatřicet tisíc korun i vyšší hrubou mzdu nabízejí některé firmy v děčínském regionu svářečům.

Požadují ale kvalitní odborníky, kteří navíc, když to vyžaduje včasné splnění zakázek, nekoukají na délku pracovních směn.

Právě takoví řemeslníci mají šanci na okamžité uplatnění. Jenže na trhu práce zatím nejsou.

„Samozřejmě nečekáme se založenýma rukama, ale snažíme se o získání těchto profesně zdatných lidí i tím, že se spolupodílíme na úhradách rekvalifikací. Jenže po jejich ukončení jednak absolventy svářečských kurzů nemůžeme přinutit, aby šli pracovat právě do naší firmy. A ne každý má předpoklady zvládnout svěřenou práci v té nejvyšší kvalitě,“ poznamenal šéf personálního a finančního útvaru děčínské společnosti Chart Ferox Miroslav Němec.

Přitom firma Ferox patří k těm firmám v regionu, které se snaží odborníky systematicky získávat a vychovávat.

„Nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců je obecným problémem ve většině technických oborů a v řemeslech. Firmy potřebují nové pracovníky do výroby i v oborech vyžadujících speciální dovednosti. Nabízená místa ale zůstávají neobsazená často i delší dobu, protože potřebné odborníky se jim získat nedaří,“ rekapituloval situaci v regionu analytik děčínského úřadu práce Vlastimil Pažourek.

Svářeči, mechanici, obráběči kovů, ale i řidiči nákladních aut a autobusů se několik posledních let stávají profesemi přirovnatelnými k nedostatkovému zboží. Většina lidí v těchto oborech, kteří zatím figurují mezi uchazeči o zaměstnání, má šanci na nové uplatnění.

Záleží jen na tom, jestli dokáží splnit požadavky firem a nebo naopak jsou pro ně nabízené platové a další podmínky natolik málo atraktivní, že se jejich pracovníky nestanou a raději zůstanou nadále v evidenci nezaměstnaných.

„Na jedné straně je na Děčínsku zhruba osm a půl tisíce nezaměstnaných a na straně druhé firmy musí shánět řádově desítky až stovky cizinců na obsazení nabízených volných míst,“ připomněl vedoucí odboru trhu práce děčínského úřadu práce Vlastimil Fiala.

Dodal, že například České loděnice v Křešicích požádaly o zaměstnání dvou desítek Vietnamců. Některé už firma přijala a žádají o další. Zejména některé textilky v regionu by pak bez zaměstnávání zahraničních pracovníků měly vážné problémy se zajištěním výroby.

„Zaměstnáváme zhruba stovku pracovníků. Těch tuzemských je okolo deseti a zbytek tvoří lidé z Mongolska. Jsou to jak muži, tak ženy a ve většině případů jde o příbuzné. Tedy třeba manžele, ale i sourozence a další rodinné příslušníky, Podílejí se na pošívání volantů kůží pro jednu německou automobilku,“ vysvětlila spolumajitelka rumburské společnosti Katapult Šárka Šicová.

S nedostatkem kvalifikovaných lidí v některých oborech kontrastují počty lidí v profesích, které mají v regionu zatím minimální naději, že nové uplatnění seženou.

Děčínský úřad práce například eviduje zhruba sedm stovek nezaměstnaných v oboru prodavač, převážně jde o ženy. Firmy jim nabízejí necelé dvě desítky volných pracovních míst.