Kraj tlačí na zřizování sběrných dvorů, musí v nich být místo na ukládání biomasy. Alespoň to tvrdí starosta Vilémova Hynek Raichart v zápise z jednání obcí Šluknovského výběžku. Dodal, že záležitost bude tížit všechny obce.

Mluvčí Krajského úřadu Ústeckého kraje František Janačík slova vilémovského starosty ale uvedl, že to není pravda. „Ústecký kraj a ani krajský úřad na zřizování sběrných dvorů, ani těch, kde by mohla být ukládána biomasa, netrvají a obcím jejich zřizování nenařizují,“ zdůraznil včera.

Vysvětlil, že každá obec sama rozhoduje o systému nakládání s odpady a je při tom vázána pouze platnými právními předpisy. „Kraj pouze deklaruje podporu investic do sběrných dvorů,“ uvedl Janačík.

Obce Mikroregionu Sever se ale na třídění bioodpadu připravují už v současné době.

Ve Vilémově už zpracovávali studii na tvorbu sběrných dvorů na biomasu. „Veškerá jednání jsou zatím v samých začátcích. Každá obec by měla mít svůj sběrný dvůr a odpad z nich by se měl vyvážet do kompostárny nebo k dalšímu zpracování,“ dodal Hynek Raichart.

Starosta obce Lipová Pavel Svoboda řekl, že by měli mít v obci na biodpad samostatný kontejner.

„Dořešit musíme, kam bioodpad vyvážet, kde ho ukládat a jak ho zpracovat,“ uvedl Pavel Svoboda.

Nápad, že by se biomasa mohla spalovat navrhl starosta Starých Křečan Martin Mänzel. „Na území naší obce by mohla stát spalovna biomasy, která by vyráběla elektrickou energii a zároveň zbytkovým teplem vytápěla část obce,“ vysvětlil Martin Mänzel. Doplnil, že do územního plánu už to Starokřečanští zanesli. „Dalším krokem budou jednání starostů Mikroregionu Sever. Samotná realizace projektu bude záviset až na výsledcích těchto jednání,“ dodal Martin Mänzel.

Na možnost třídění bioodpadu se však musí připravit všechny obce. „Celá republika má závazek od roku 2010 výrazně snížit množství biosložky ukládané na skládky. V současnosti se zatím nedaří nastavit trend snižování množství bioodpadů ukládaných na skládku a Ústecký kraj není výjimkou,“ řekl František Janačík.

Vysvětlil, že zřizování sběrných dvorů na biomasu má ještě několik výhod. „Biomasa se stává cennou surovinou pro výrobu energie a je obnovitelným zdrojem energie a zkompostovaná biomasa je velmi dobře využitelná pro rekultivace těžeben a výsypek,“ uvedl František Janačík.

Dodal, že na skládky mohou být ve smyslu zákona o odpadech ukládány jen ty komunální odpady, ze kterých jsou vytříděny využitelné a nebezpečné složky. Biomasa je bez pochyb využitelnou složkou a nemají-li občané kam vytříděné bioodpady ukládat, nejsou vytvořeny podmínky pro jejich třídění a shromažďování a tedy nejsou tříděny. Ne všichni mají možnost domácího kompostování odpadů na vlastních zahradách.

Zkušenosti s tříděním bioodpadu mají obyvatelé Děčína ve čtvrtích Letná a pod nemocnicí v okolí Kamenické ulice. Tam Technické služby Děčín postavily čtyři sta nádob na bioodpad, které se vyváží každou druhou sobotu do kompostárny.