Slova lékárníků o tom, že se od začátku ledna lidé do lékáren nepohrnou, se nyní potvrdila.

Nejen, že lidé chodí podstatně méně, ale i léků na recepty si vyzvedávají v mnohem nižším množství. To však může ohrozit samotnou existenci lékárníků.

Děčínská magistra z bynovské lékárny Jiřina Mordačíková to potvrdila. „Obavy o živnost v současnosti mají asi všichni lékárníci v Děčíně. Důvodem je, že většina lékáren žila především z prodeje léků na recepty. Nyní si však lidé chodí nakupovat hlavně volně prodejné léky, u kterých nemusí platit navíc regulační třicetikorunový poplatek. Vyjde je to tak levněji,“ řekla magistra Jiřina Mordačíková. Doplnila, že už po necelém prvním týdnu si všimla, jak se mnozí lidé snaží více šetřit peníze.

Uvedla příklad, že třeba oční kapky Ophthalmo-septonex bez receptu lidé koupí za 28 korun a s receptem je ty samé kapky vyjdou na pětapadesát korun. Za velmi žádaný Ibalgin lidé nyní zaplatí čtyřicet dva korun a s receptem si stejný koupí za padesát čtyři korun. „To už si každý rozmyslí, jakým způsobem lék koupí.

Krásnolipská majitelka lékárny Irena Matušková také uvedla, že od začátku roku si cestu do její lékárny zatím našlo velmi málo lidí. „Lidé si už udělali velké zásoby v prosinci. Počítám, že to potrvá asi tak do března,“ řekla majitelka Irena Matušková. Doplnila, že i ona má obavy o další existenci. „Lidé šetří, kde mohou,“ dodala Matušková.

Nižší počet zákazníků zaznamenala i magistra varnsdorfské lékárny Tercia Eva Havránková. „Lidé se sice předzásobili, ale původně jsme počítali s mnohem nižším počtem zákazníků,“ řekla Eva Havránková. Podle ní změny lidé berou, ale sem tam se objeví někdo, kdo protestuje. Aby lidé ušetřili, mohou si u některých léků vybrat, jakým způsobem si ho koupí.

Mají dvě možnosti. Lék si mohou volně koupit nebo jim ho lékárna může prodat na recept za plnou cenu bez doplatku pojišťovny, ale bez regulačního třicetikorunového poplatku. „Musí však recept přinést a my ho archivujeme pět let,“ zdůraznila Eva Havránková.

Týká se to například Diazepamu, který není volně prodejný, pouze na recept. Ten v plné výši hradí pojišťovna. Stojí třináct korun. Pokud má pacient od lékaře napsaná na receptu dvě balení za šestadvacet korun, regulační poplatek třicet korun ale zaplatit musí. Prodělá tak čtyři koruny. „Dnes může pacient za Diazepam zaplatit plnou cenu bez doplatku zdravotní pojišťovny a vydělá tak čtyři koruny. Už nemusí platit poplatek třicet korun za recept,“ vysvětlila varnsdorfská magistra Eva Havránková. Doplnila, že strach o živnost zatím nemá.