Parcelu za pár korun? Tu v Děčíně lidé, kteří by chtěli stavět rodinný domek, neseženou.

Pozemky se zvýhodněnou cenou nenabízí ani radnice.

„To bychom se nechovali s péčí dobrého hospodáře,“ tvrdil děčínský primátor Vladislav Raška.

Pozemky město prý prodává za ceny obvyklé. Realitní kanceláře je podle lokality obvykle nabízejí za osm až dvanáct set korun.

Pro lidi, kteří se i přes drahé pozemky rozhodnou v Děčíně stavět, nabízí město jinou pomoc.

„Jde o finanční podporu až dvě stě padesát tisíc korun na vybudování infrastruktury,“ vysvětlil Raška. Míst, kde by se v Děčíně dalo stavět, už moc není. Raška uvedl, že v současné době se počítá se změnami územního plánu, jenž by poté nabídl další pozemky k výstavbě rodinných domků. Tyto plochy totiž město zatím vede jako rezervu. Je to například lokalita Maxičky nebo Červený vrch.

Naopak v Rumburku dostanou lidé parcelu doslova za babku.

Pokud chtějí domek s jedním bytem a potřebují jen šest set metrů, stačí jim koruna na metr čtverečný.

Stejně tak v případě, že postaví domek o dvou až třech bytech na osmi stech metrech. Pokud potřebují větší parcelu, musí zaplatit víc, a to v rozmezí od sto sedmdesáti do tří set korun.

Tato cena platí od počátku letošního roku, do loňska byla od sta do dvou set korun za metr.

Zvýhodněná cena není bez podmínek.

„Lidé musí uzavřít nejprve nájemní smlouvy a smlouvy o budoucí kupní smlouvě, musí předložit doklad o zahájení stavby do roka od podpisu smluv, zahájit vlastní výstavbu rodinného domu do dvou let a do šesti let od podpisu smluv doložit doklad, že stavba rodinného domu je schopna užívání,“ vysvětlil rumburský starosta Jaroslav Sykáček.

Město takto uzavřelo třiašedesát smluv, třiatřicet domků už je po kolaudaci. „Jsem přesvědčen, že i díky tomuto kroku se počet obyvatel v našem městě nesnižuje, naopak stoupá.

V roce 2002 měl Rumburk 10 041 obyvatel a k 1. lednu letošního roku už 10 939. Na druhou stranu se domnívám, že toto zajímavé opatření by samo o sobě nebylo zdaleka tak účinné bez dalších faktorů, jakými jistě je vytváření nových pracovních míst na průmyslové zóně v Rumburku, zlepšování infrastruktury, jakož i rozšiřování možností kulturního a sportovního vyžití,“ řekl Sykáček. V Dolní Poustevně chtějí lidi udržet tak, že jim nabízejí k prodeji byty za pětapadesát procent odhadní ceny. „Rozjíždí se tu i výstavba rodinných domků. Pozemky nabízíme za ceny opravdu přijatelné, nepřesahují padesát korun za metr. V územním plánu také rozšiřujeme plochy pro výstavbu a za pomoci dotací je chceme zasíťovat a pak nabízet lidem,“ uvedl dolnopoustevenský starosta Miroslav Jemenka. Doplnil, že město kromě toho může lidem nabídnout i velmi dobré podmínky pro sportovní vyžití v nové víceúčelové sportovní hale. Také V Dolní Poustevně lidí přibývá, v současné době jich tu je osmnáct set. Přesto to není oproti časů minulým mnoho. Za první republiky tu žilo i pět tisíc lidí.

Velmi výrazně se rozrůstá malá obec na Děčínsku, Malšovice. Už před časem tu vyrostlo dvacet nových rodinných domků a obec chystá parcely pro dalších pětapadesát. „Máme na to rozpočet šestapadesát milionů korun, peníze chceme získat od ministerstva pro místní rozvoj, něco zaplatí další instituce a lidé, kteří pozemky koupí,“ vysvětlil malšovický starosta Pavel Plachý. Obavy z toho, že se jeho obec stane satelitním městečkem, nemá. „Naopak, jsem rád, že lidí přibývá, počet obyvatel za deset let vzrostl o více než sto, kdyby tomu tak nebylo, obec by zanikla, stali bychom se součástí Děčína a to nechceme,“ poznamenal starosta.

Kolik budou parcely stát, zatím přesně nevěděl. „Odhadem to ale bude asi tisíc korun za metr čtverečný zasíťovaného pozemku. To je cena v Děčíně za pozemek bez sítí,“ doplnil starosta.