Se sty miliony korun příjmů počítá rozpočet Děčína pro letošní rok. Tuto částku by radní chtěli získat za akcie Technických služeb. „Připravili jsme na radě smlouvu o prodeji 96,9 procent akcií společnosti, kterou nyní město stoprocentně vlastní,“ řekl děčínský primátor Vladislav Raška. Necelá čtyři procenta si chce město ponechat kvůli tomu, aby vidělo firmě do karet. „Představoval bych si zástupce v dozorčí radě,“ poznamenal Raška. Vysvětlil, že město bude stále největším zákazníkem technických služeb a že mu proto není lhostejné, jakým způsobem se bude starat o svoz odpadu, zeleň či veřejné osvětlení. Víc jak šedesát procent tržeb má firma právě od města a to bude podle smlouvy trvat ještě osm let.

Kdo konkrétně má o akcie zájem, nechtěl Raška říci. Lidé se to dozvědí na zasedání zastupitelstva 31. ledna.

Lidi ve městě nejvíce zajímá, kolik budou platit za odpad v případě, že většinovým vlastníkem akcií společnosti už nebude město. Od 1. ledna totiž neplatí ani korunu. Do té doby využívala radnice stropu, což jí umožnila legislativa a lidé platili pět set korun za hlavu. „To není záležitost mezi obyvateli a případným vlastníkem, ale záležitost města a nového vlastníka. Ve volbách jsme slíbili, že platit lidé nebudou, a to dodržíme,“ tvrdil Raška.

Poznamenal, že to bude ale pouze v případě, že se nezmění legislativa.

Městskou kasu svoz odpadu vyjde na zhruba pětatřicet milionů korun. V minulých letech vybralo od obyvatel asi třiadvacet a zbytek doplácelo. Přibližně deset milionů lidé dluží.

S prodejem akcií souhlasí i opozice. „I my jsme přece chtěli technické služby prodat,“ připomněl sociálně demokratický poslanec Jaroslav Foldyna.
Tehdejší sociálně demokratické vedení ale chtělo prodat jen 66,6 procent akcií, plán jim nakonec zhatili vlastní koaliční partneři spolu s opozicí.
I když je Foldyna stále pro prodej akcií, má zároveň obavy z toho, že město utržené peníze nedokáže smysluplně zužitkovat. „Za dobu, kdy vládne radnice ODS, se nepostavilo nic, s čím by se mohlo na padesát tisíc obyvatel Děčína ztotožnit. Není tu nic, co by napomohlo rozvoji Děčínska, žádné prorůstové projekty, za čas se z Děčína může stát skanzen chudoby,“ předložil pesimistickou představu zastupitel Foldyna.

Sám by byl pro, aby částku město investovalo například do výstavby průmyslové zóny. „Nemusí nutně stát v Děčíně, město přece může kooperovat s přilehlými obcemi, třeba s Jílovým, Malšovicemi, Ludvíkovicemi poznamenal Foldyna.

Primátor Raška o průmyslové zóně za utržené miliony opravdu neuvažuje. „Neutratíme peníze za pozemky a sítě, abychom poté museli shánět případné investory. Peníze bychom rádi použili jako spoluúčast na projekty z evropských fondů, na opravy zámku, vybudování parku v podzámčí a podobně. Pro mě jsou totiž prioritou ti podnikatelé, kteří v Děčíně už osmnáct let podnikají, mým zájmem je pro ně udělat maximum, zajistit jim možnost rozvoje, a to tak, aby z Děčína neutíkali podnikat jinam,“ vysvětlil Raška.