Zaběhnutí psi během silvestrovských oslav, nebo vracení nechtěných živých vánočních dárečků už není pro děčínský městský útulek až tak velký problém. Když útulek v Děčíně zahajoval svoji činnost dali se zaběhlí psi podle vedoucí útulku Evelíny Jahelkové počítat na desítky a nechtěných dárečků mířilo za vrata útulku také podstatně více.

Lidé, kteří do útulku zavítají s úmyslem pořídit živé zvířátko jako dáreček odcházejí většinou s nepořízenou. „Máme špatné zkušenosti, jsme radši, když si obdarovaný přijde psa vybrat sám a hlavně musí ten dotyčný vědět, co zvíře potřebuje,“ vysvětlila Jahelková. Dodala, že je možné udělat i výjimku, například, když přijde člověk, že jim zemřel pejsek a chtěl by manželce věnovat nového. V takovém případě útulek ze svých pravidel ustoupí. Po letošních vánočních svátcích přibyl v útulku zatím jeden pejsek. Toho přinesl sám majitel, že jde o nevhodný vánoční dárek. Majitel přiznal, že neměl tušení o tom, že dostane pod stromeček psa, kdyby to prý věděl předem, tak by rozhodně nesouhlasil. Na psa totiž nemá dostatek času. Evelína Jahelková počítá s tím, že během čtrnácti dnů přibudou do útulku další zvířata. V těchto dnech má podle ní ještě většina lidí dovolené a může se psovi věnovat celodenně, ale problémy nastanou, až lidé začnou chodit do práce a pejsek bude sám doma. Teprve tehdy si mnoho lidí uvědomí, co takový živý dáreček vlastně obnáší, že nejde pouze o radosti, ale ze začátku hlavně o starosti. „Jednou z mnoha věcí, kterou by si lidé měli uvědomit, když pořizují psa sobě nebo pro druhé je to, že si vlastně pořizují další dítě. Pes a hlavně štěně potřebuje velké množství péče,“ podotkla Jahelková.
Pět psů, kteří se během letošních silvestrovských oslav zaběhli jsou zpět u svých pánů.

„Přímo na Silvestra nám strážníci městské policie přivezli tři pejsky a ráno na Nový rok další dva, ale všichni jsou již zpátky u svých majitelů,“ řekla Jahelková. Dodala, že majitel, který si svého zatoulaného psa do útulku přijde vyzvednout musí uhradit od dvou set do tří set korun za odchyt a další částku výjezd, ta je vypočítána podle ujetých kilometrů. Myslí si, že právě zavedení poplatku za odchyt donutilo majitelé psů, kteří utíkali častěji, si svá zvířata řádně zabezpečit. „Myslím si, že není tak velký problém si vyzvednout psa v útulku, ale majitelé si musí uvědomit, že jejich toulavý pes může způsobit škodu někomu dalšímu a to je pak teprve pořádný problém,“ doplnila na závěr Jahelková.