Silvestrovské oslavy, které jsou pro nás zábavou, bývají mnohdy utrpením pro domácí zvířata.

Velké množství domácích mazlíčků negativně reaguje na hluk způsobený dělobuchy. Veterinární lékaři na Děčínsku se shodují na tom, že pokud nadměrný hluk způsobuje u zvířete stres, je nejlepší být v blízkosti zvířete a poskytnout mu útěchu.

Pokud pes reaguje nepřiměřeně, je možné použít také veterinární léky na zklidnění. „Nejideálnějším řešením je odcestovat se zvířetem z města někam na klidné místo. Pokud není možné odcestovat, tak se psem nechodit v době ohňostroje ven a být s ním v co nejtišší místnosti,“ řekl děčínský veterinář Martin Hanzlík z Kliniky malých zvířat. Dodal, že použití veterinárních sedativ je také možné, ale musí se posoudit zdravotní stav zvířete.

Stejného názoru je i veterinářka Lucie Žežulová z veterinární ordinace Pod Červeným vrchem. Žežulová použití sedativ volí až na posledním místě. „Sedativa mohou mít na zvíře vedlejší účinek. Jejich užití doporučuji pouze v případech, kdy je zvíře ve stresu, například ještě i druhý den,“ doplnila Žežulová. Dodala, že je také vhodné ve zvířeti zbytečně nevyvolávat pocit, že se děje něco tragického. Doporučila být se zvířetem v kontaktu, občas ho odměnit pamlskem, ale je zbytečné být se psem někde zavřený.

„U psa se dá do jisté míry i natrénovat, že ohňostroj je pouze akustický signál, po němž nic nenásleduje. Mnohdy se stane, že pes, který se v mládí bál, je s přibývajícím věkem klidnější a hluk snáší lépe,“ doplnil ještě Hanzlík.

Stres z nadměrného hluku nemají pouze drobná zvířata, ale i chovatelé koní musí zabezpečit pro své svěřence klidnější místo a pokud se ohňostroj odehrává v blízkosti stájí, chodit koně pravidelně kontrolovat. „Užití sedativ u koní je také možné, ale prozatím jsem se nesetkal s tím, že by je některý z chovatelů po mně požadoval,“ řekl varnsdorfský veterinář specializující se na hospodářská zvířata Václav Žáček. Dodal, že pokud bude mít koně někdo na volné pastvě v době pořádání silvestrovského ohňostroje musí počítat s tím, že se zvířata mohou splašit a utéct. „Vím o případech, kdy chovatelé koně druhý den naháněli po blízkém okolí,“ doplnil Žáček.