/Některé firmy na Děčínsku počítají od nového roku s tím, že svým zaměstnancům polepší na platech. Avšak ještě nevědí, o kolik procent se jejich mzdy ve skutečnosti zvýší. Některé velké společnosti na Děčínsku se také připravují, že budou přijímat nové pracovníky. Finanční ředitel děčínské společnosti Chart Xerox, a. s., Tomáš Janata uvedl, že jednání s odboráři už trvají delší dobu. „Předběžnou dohodu jsme již udělali, ale zatím jsme nic nepotvrdili oficiálně. Počítám, že k tomu dojde v nejbližší době,“ řekl Tomáš Janata. Doplnil, že společnost má v současnosti více než šest set zaměstnanců a firma Chart Xerox počítá, že v příštím roce bude přijímat nové zaměstnance. „Nejvíce nám chybí svářeči,“ dodal Tomáš Janata. I firma ČEZ počítá s nárůstem platů od nového roku pro své zaměstnance. „Kolektivní vyjednávání není ještě zcela uzavřeno. Nelze se tudíž k ničemu vyjádřit, aby nebyl ovlivněn jeho průběh,“ uvedl mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy Ota Schnepp. Doplnil, že celá skupina ČEZ má v současnosti více než třicet tisíc zaměstnanců. Firma ČEZ se však přijímat nové zaměstnance nechystá. „Snažíme se jít spíše opačným směrem, zeštíhlovat,“ pokračoval Ota Schnepp.

Doplnil, že v současné době proto běží program Efektivita, který má prověřit jednotlivé výrobní i nevýrobní činnosti ve Skupině ČEZ a jejich personální zabezpečení. Na základě vyhodnocení programu se pak bude v roce 2008 odvíjet počet zaměstnanců ve společnosti.

V příštím roce si nepolepší jen zaměstnanci soukromých firem, ale i pracovníci ve státní správě. Zaměstnancům Krajského úřadu Ústeckého kraje mají být zvýšeny platy jako všem státním zaměstnancům a zaměstnancům samospráv. „V současné době krajský úřad ještě nemá tabulky, které budou platit od ledna příštího roku k dispozici. Okolo navýšení tabulkových platů se stále ještě jedná mezi vládou a odboráři,“ uvedl mluvší Krajského úřadu ústeckého kraje Zbyněk Šebesta. Doplnil, že až kraj nové tabulky dostane, budou se všemi pracovníky sepsány dodatky k platovému zařazení.

Pracovníci krajského úřadu jsou zařazeni do šestnácti platových tříd podle funkcí a dvanácti stupňů podle dosažených let praxe.

Přesto, že si někteří na platech polepší, většina lidí však bude muset po novém roce sáhnout hlouběji do kapsy. Kromě zdražování energií, budou ceny stoupat u potravin i léků. Poplatky za vyšetření u lékaře a u stomatologů také lidé pocítí ve svých peněženkách. Za teplo si lidé v Děčíně připlatí o jedenáct procent. I poplatky za plyn se v okrese zvednou o 6,6 procent. Vůbec nejvíce si lidé připlatí za elektřinu. Pro domácnosti to je o více než sedm procent.

Cestování městskou hromadnou dopravou v Děčíně vyjde dráž o pětadvacet procent při placení jízdného v hotovosti. O dvacet procent více zaplatí cestující platící elektronickou kartou.

Naopak například nájmy v děčínských obecních bytech zůstanou na stejné výši jako letos. Ani poplatek za psy město v přístím roce nezvýší.
Jediné, na čem obyvatelé Děčína ušetří, jsou poplatky za odpad. Ze současných pěti set korun nebudou muset lidé zaplatit ani korunu.