Kočárek pro pětiletou dceru Lenku, jež trpí velmi vzácným a hlavně nevyléčitelným nervovým onemocněním nadělil Anděl Šípu Daně Špatenkové z Varnsdorfu. Speciální kočárek usnadní Špatenkové pohyb s nemocnou dcerou. Anděla o dárek požádala kamarádka Špatenkové Romana Trojanová. „Když deník Šíp soutěž vyhlásil, neváhala jsem. Jen jsem nevěřila, že kočárek za třicet tisíc můžeme dostat,“ říká Romana. Přání mělo být originální, kreativní. Lidé však psali o banální věci jako je předplatné či panenku za patnáct tisíc korun. „Myslím, že mé přání zvítězilo, protože dárek pomůže velmi dobré věci,“ zdůvodňuje svůj úspěch Romana.

Dana Špatenková při předávání dárku neskrývala slzy. „Je to úžasné, pojišťovna nám ho nechtěla proplatit, protože už jeden máme. Ten je ale strašně těžký,“ hladí novou pomůcku Dana. Speciální kočárek má, ještě k němu potřebuje polohovací zařízení za více než šestadvacet tisíc korun. „Sháníme sponzory, snad nám pomohou i nadace,“ vysvětluje své další plány Dana.

Lenka byla do tří let zdravé a živé dítě. Ještě loni chodila a dokonce i, byť s obtížemi, komunikovala. Dnes leží bezvládně na pohovce a je odkázána na pomoc nejbližších. Nemoc postupuje rychle, lékaři malé dívce už moc času nedávají. „Bez nás se Lenka neobejde, ale do ústavu bych ji nikdy nedala, je naše a máme ji rádi i s tak závažnou nemocí, která nás stojí spousty času a námahy. Nelitujeme toho,“ říká Dana. Děvčátko už ani nevnímá své okolí. „Naše hlasy ale pozná, když musela do nemocnice, protože přestala i jíst, raději jsem tam s ní zůstala. Vím, že by měla patřičnou péči, ale cizí lidé okolo ní by jejímu stavu určitě nepomohli,“ tvrdí Dana. Dceřinu nemoc nese velmi statečně a s nadhledem. Snad ji v tom pomáhá i to, že druhé dítě, jež se manželům narodilo před třemi lety, je bez potíží. „Když jsem otěhotněla, nechali jsme si udělat testy, všechno naštěstí dopadlo dobře a druhá dcera je naprosto zdravá,“ tvrdí Dana a dodává, že do doby, než onemocněla Lenka, neměli s manželem ani tušení, že by zrovna oni mohli být nositeli tak závažné choroby. „Nepamatujeme nikoho z rodiny, že by byl takhle nemocný, ale nemoc mohli mít předci, kteří žili o celou řadu let dříve,“ vysvětluje.
Nemoc s odborným názvem neuronální ceroid lipofuscinoza typu II nebo-li Battenova nemoc je dědičné metabolické onemocnění, jež postihuje nervovou soustavu. Její příznaky se objevují u dětí do tří let. Postižení jedinci velmi brzy umírají. Nepřežívají osmý rok věku. Nemoc je ojedinělá. Zhruba od sedmdesátých let onemocněly necelé tři desítky dětí. „Nemoc bohužel zatím neumíme léčit, neexistuje nic, co by ji zpomalilo či zastavilo. Velkým úspěchem je ale to, že ji umíme diagnostikovat,“ připomíná profesor Milan Elleder, přednosta Ústavu dědičných metabolických poruch v Praze.