Silvestrovské zábavy a ohňostroje většina obcí a měst na Děčínsku letos pořádat nebude. Někde není dostatek finančních prostředků, jinde chybí zájem obyvatel. „Před třemi lety jsme chtěli pořádat pro občany silvestrovskou zábavu, ale byl tak malý zájem, že jsme se rozhodli již ji nepořádat,“ vysvětlil starosta Vilémova Hynek Raichart. Dodal, že pořádání silvestrovských oslav není u nich v obci zvykem. Slavnostní akce v obci jsou zakončeny vánoční besídkou v místním kostele.

„Silvestra si musí zorganizovat každý sám,“ doplnil Raichart.

Většina měst nepořádá silvestrovský ohňostroj, protože je podle starostů velmi finančně náročný. „Ohňostroj stojí velké peníze. I malý vyjde na třicet tisíc a to je pro náš rozpočet velká částka, kterou si nemůžeme dovolit,“ uvedl starosta Krásné Lípy Zbyněk Linhart. Dodal, že toto zpestření silvestrovského programu si mohou dovolit spíše velká města.

Stejného názoru je i starosta České Kamenice Miroslav Weis. Českokameničtí obyvatelé se podle něj o silvestrovský ohňostroj postarají sami.
Jedním z mála měst na Děčínsku, kde půlnoční ohňostroj budou pořádat je Velký Šenov.

„Pro obyvatele je o půlnoci připraven ohňostroj i když ne moc velký. Většinu větších akcí přesouváme na příští rok, kdy bude město slavit sté výročí od svého založení,“ upřesnila starostka Marcela Boháčová.

Velkošenovští obchodníci připravili pro obyvatele, kteří přijdou shlédnout půlnoční ohňostroj občerstvení.

Silvestrovskou zábavu ve městě nepořádají, protože ze stran obyvatel o ni nebyl nikdy moc velký zájem.

Ohňostroj přišel město na patnáct tisíc korun, což je podle starostky pro město dost velká finanční částka, ale bez půlnočního ohňostroje si oslavy silvestra neumí představit.

V Jiřetíně pod Jedlovou si pro obyvatele ale i turisty připravili předsilvestrovský turnaj ve stolním tenisu.

„Pro občany nic nepřipravujeme, ale já osobně se chystám na již třináctého Silvestra na Jedlové,“ řekl starosta Jiřetína pod Jedlovou Josef Zoser.
Ani město Děčín nepřipravuje silvestrovský ohňostroj. „Ohňostroj pořádáme tradičně při zahájení děčínských slavností, ale na Silvestra se o zábavu musí postarat každý sám,“ řekl děčínský primátor Vladislav Raška.