Uniformovaní městští strážníci začnou už brzy střežit Jiříkov. Před svátky totiž radní vybrali adepty na strážníky z řad těch, kteří se přihlásili do výběrového řízení. „Povedlo se to až na podruhé. V prvním kole se přihlásilo třináct uchazečů a ani jeden nesplnil zadané podmínky, chyběly výpisy z rejstříku trestů a podobně, do druhého kola se přihlásilo jedenáct lidí, uspěli čtyři,“ řekl jiříkovský starosta Michal Maják.

Policie může začít fungovat ihned. Už před časem totiž jiříkovští zastupitelé schválili vyhlášku o městské policii. „Muži, které jsme vybrali, ale musí nejprve projít fyzickými a psychologickými testy,“ upřesnil starosta.

Jiříkovská policie přestala fungovat v roce 2005. Přitom město se potýká s poměrně vysokou kriminalitou, jež přesahovala hranice. Před zhruba deseti lety stavěli Němci na své straně nejrůznější barikády, aby znemožnili pašerákům aut jejich transport přes zelenou hranici nedaleko Jiříkova. Na české zloděje si stěžovali i samotní obyvatelé nedalekého Ebersbachu. Dělí je od nich jen uzoučká řeka Spréva. Zloději kradli v garážích, v domech a nestyděli se sebrat i prádlo sušící se na zahradách. Němci si proto pořizovali alarmy a psy. Byly doby, kdy policisté v Ebersbachu evidovali týdně až deset vloupání do zdejších obchodů.

„Dneska už to není tak horké, ale je potřeba, aby tady byla vidět uniforma,“ vysvětlil Maják důvod, proč město znovu zřizuje městskou policii. Zda se kriminalita zvýší po otevření hranice, si netroufl Maják odhadnout, ale je spíš optimistický. „Myslím, že se nezvýší a nezaznamenal jsem strach ani na německé straně,“ tvrdil.

Přesto je kriminalita ve Šluknovském výběžku poměrně vysoká. V Jiříkově evidují policisté za letošní rok devadesát trestných činů, nejvíce je to krádeží vloupání, a to třiatřicet, běžných krádeží třiadvacet a dokonce i tři loupeže. V Jiříkově není obvodní oddělení, ale policisté uvažují o jeho zřízení. „Nebylo by tu nastálo, ale fungovalo by jen v určených hodinách,“ vysvětlil děčínský policejní mluvčí Jan Šmíd. Dodal, že zatím jezdí do Jiříkova hlídková služba z Varnsdorfu a případy řeší rumburští policisté.

Vznik městské policie vítá i ředitelka Okresního ředitelství policie v Děčíně Alice Kopecká.

„Zvýší se tím bezpečnost nejen ve městě, ale určitě i v okolí. Tak jako spolupracujeme s jinými městskými policiemi v okrese, budeme samozřejmě spolupracovat i s jiříkovskou,“ uvedla Kopecká.