Ani pět desítek odvážlivců a dva psy neodradilo mrazivé počasí, aby se včera vdopoledních hodinách nevydalo na tradiční pochod. Společnost pro přepravu ročních období vodní cestou totiž připravila na druhý svátek vánoční tradiční pochod Vynášení zimy do hor aneb Sklepávání vánočních řízků.

Trasa pochodu vedla zbynovské autobusové stanice U zámečku směrem do zamrzlých kopců až na vrchol Děčínského Sněžníku. Podle prezidenta Společnosti pro přepravu ročních období Jaroslava Drahoše byla trasa dost namrzlá. „O žádném úraze však zatím nevím. Doufám tedy, že se ještě někomu něco nestane,“ uvedl prezident Drahoš. Doplnil, že vrcholu turisté dosáhli vpřesně pravé poledne. „Poté následovala hodinová občerstvovací přestávka vbufetu pod rozhlednou. Na vrchol rozhledny jsme se však bohužel nedostali, protože je vsoučasnosti uzavřena,“ pokračoval Jaroslav Drahoš.

Na zpáteční cestu zobce Sněžník se turisté vydali okolo třetí hodiny odpoledne. „Někteří využili možnosti autobusové přepravy. Jiní se rozhodli pro pěší sestup až do města,“ řekl Jaroslav Drahoš stím, že zhodnocení celé akce provede vedení společnosti vrestauraci U mostu. „Tentokrát tu však nebudeme rozdávat vrcholové listiny. Ty budeme zájemcům, kteří nám řekli adresu, rozesílat poštou,“ dodal na závěr Jaroslav Drahoš.

Tradice Vynášení zimy do hor začala vdruhé polovině devadesátých let. Jejím cílem byla vněkolika prvních ročnících byla Buková hora. „Pro velkou fyzickou náročnost byla trasa pochodu změněna,“ uvedl ideový vůdce společnosti Milan Rosenkranc. Doplnil, že cílem pochodu se před třemi lety stal vrchol Děčínského Sněžníku.