Lékárníci mohou od Nového roku pacientům nahrazovat dražší léky za levnější.

Názory lékařů na Děčínsku se však na tento způsob vydávání léků různí. „Moc se mi to nelíbí. Je možné, že dojde k nežádoucím účinkům a lékař pak bude složitě zjišťovat pravou příčinu potíží,“ uvedl děčínský lékař Petr Acs.

Pacientům by doporučil, aby trvali na léku, který jim předepíše jejich lékař. „Jiný lék může obsahovat látky, které originální přípraveku neobsahuje. Ty mohou vyvolat nežádoucí účinky,“ dodal Petr Acs.

Zcela odlišný názor má varnsdorfský lékař Petr Lissek. „Originální lék je vždycky dražší. Firma, která ho vyvinula, má nějakou dobu ochrannou lhůtu. Po jejím vypršení mohou i ostatní firmy lék vyrábět. Jsou to generika. Ty jsou pak levnější o peníze, které musela první firma investovat do výzkumu,“ vysvětlil lékař Petr Lissek. Doplnil, že generika jsou stejně kvalitní jako originály. Na jeden lék může existovat až dvacet kopií vyrobených jinými farmaceutickými firmami.

„Především starší lidé se musí naučit, že i levnější léky mohou být dobré. V Evropě jsou na to lidé zvyklí už několik let. My se to musíme naučit,“ pokračoval Petr Lissek. Doplnil, že množství účinných látek u generik by se neměl od originálních přípravků lišit. Pokud však lékař bude trvat na vydání konkrétního léku, který předepsal, musí to označit na receptu.

Jednoznačný názor nemá rumburská lékařka Eva Šrámková. „Je to těžké, každý pacient snáší léky různě. Ať se jedná o drahé či levnější. Až čas ukáže, jak to bude fungovat,“ řekla rumburská lékařka. Doplnila, že lékaři a lékárníci na Rumbursku se domluvili na společném postupu.

„Pokud by lékárník chtěl něco změnit, bude kontaktovat dotyčného lékaře a spolu se domluví na dalším,“ pokračovala Eva Šrámková. Doplnila, že když lékař na recept napíše „nezaměňovat“, tak ho žádný lékárník nesmí vyměnit za jiný přípravek.

Děčínská magistra Jiřina Mordačíková uvedla, že někteří lékárníci už v minulosti nabízeli pacientům levnější léky. „Pacient musel vědět, že je lék stejný,“ řekla děčínská magistra. Aby nedošlo k nevhodné záměně léků, mají lékárníci k dispozici počítačový program, který jim ukáže všechny vhodné léky. Potvrdila, že především u některých mastiček se mohou projevit nežádoucí účinky. „U tablet to není obvyklé,“ pokračovala Mordačíková. Doplnila, že si pacienti budou určitě cílevědoměji zjišťovat ceny. Vliv na tržby by to podle ní nemělo mít.

Co by podle ní lékárníky mohlo ohrozit je nedostatek receptů. „Většina lékáren je závislá až ze sedmdesáti procent na recepty. Těch budeme mít určitě méně. Lidé si totiž budou hlídat, kolik utratí. Například kvůli takový volně prodejný lékům jako je paralen a ibalgin už se nikomu nevyplatí chodit k lékaři pro recept,“ dodala Jiřina Mordačíková.