Hned na několika místech České republiky se záchranáři mohou radovat z nové požární techniky. Několik cisternových stříkaček ze čtyřiceti, které Hasičskému záchrannému sboru předával premiér Mirek Topolánek a požehnal jim kardinál Miroslav Vlk, dostal i Ústecký kraj. Děčínsko ale tentokrát žádnou hasičskou technika nedostalo.

„Samozřejmě bychom potřebovali průběžně naši vybavenost modernizovat a některá dosluhující auta vyměnit za nová.

Jenže asi před dvěma roky jsme získali novu cisternu Scanii a na další nové vozidlo si nejméně dva roky počkáme,“ uvedl Vojtěch Slabina, který má na děčínském územním odboru Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje na starosti právě požární techniku.

Modernější vybavenost na Děčínsku nepotřebují jenom profesionální jednotky, ale i sbory dobrovolných hasičů v jednotlivých místech. Letos se například nových aut dočkali hasiči ve Šluknově a České Kamenici. Další dobrovolní záchranáři na pořízení moderní techniky čekají.

„Je to i případ našich hasičů. Každoročně mívají desítky výjezdů a zásahů. Bohužel, se stařičkou tatrovkou, která po třiceti letech provozu je schopná výjezdu jen díky bezpočtu hodin, která členové naší jednotky musí věnovat údržbě a neustálé výměně součástek,“ posteskl si starosta Hřenska Josef Černý.
Obec by mohla nové auto pořídit s dvoumilionovým příspěvkem státu. Jenže k poskytnuté dotaci by musela přidat nejméně čtyři další miliony a tolik peněz k dispozic nemá.

Právě tyto okolnosti jsou důvodem, proč se nedaří obměňovat techniku i v dobrovolných sborech rychlejším tempem. Přitom bez pomoci dobrovolníků se profesionální hasiči neobejdou. V případě potřeby musí vědět, že na místo zásahu vyjede spolehlivá technika.

„Snad se výhledově situace v pořizování nových vozidel alespoň částečně zlepší v tom, že obce nebudou díky evropským a dalším projektům muset doplácet tolik peněz,“ dodal Vojtěch Slabina.