Téměř pět tisíc rodičů na Děčínsku bude muset do konce ledna příštího roku opět požádat o přiznání rodičovského příspěvku. Rodiče nemusí žádat však jenom v Děčíně, ale i na dalších pěti kontaktních místech v okrese. Záleží na adrese trvalého bydliště žadatele.

Nárok na rodičovský příspěvek v nynější podobě totiž ke konci roku ze zákona zaniká. „Ti, kdo chtějí příspěvky pobírat i nadále, si o ně musí znovu požádat do konce ledna. Bez výjimky každý,“ řekla vedoucí odboru Státní sociální podpory Úřadu práce v Děčíně Táňa Ivanovská.

Doplnila, že všichni současní žadatelé už obdrželi dopisy s informacemi z ministerstva práce a sociálních věcí. „Součástí dopisu byl i originál požadovaného formuláře,“ uvedla dále Táňa Ivanovská s tím, že lidé nemusí pro tiskopisy na úřad. Někteří rodiče už v současnosti navštěvují úřad státní sociální podpory. „Nic nechci nechat na poslední chvíli. Obávám se, že ke konci ledna už tu budou maminky stát dlouhé fronty,“ řekla jedna z žadatelek, která si nepřála uvést své jméno. Žadatelé si však mohou cestu na úřad odpustit. Vyplněné formuláře mohou totiž poslat poštou. Týká se to však jen děčínských obyvatel.

Ostatní úřady v okrese musí rodiče navštívit osobně. „To je ale možné jen v případě, že si lidé jsou jisti tím, že tiskopis mají správně vyplněný,“ pokračovala Táňa Ivanovská. Doplnila, že pokud někdo přijde a nebude vědět, jak správně formulář vyplnit, pracovnice u přepážky jim ochotně poradí.
Vzhledem k tomu, že do dneška přinesly vyplněný formulář necelé dvě tisícovky lidí, je tedy možné očekávat ke konci měsíce ledna zvýšený zájem o návštěvu úřadu státní sociální podpory.

„O prodloužení pracovní doby jsme ale zatím nemluvili. Budeme reagovat na aktuální situaci v lednu,“ řekla Táňa Ivanovská.

Ministerstvo práce a sociálních věcí zahájilo v první polovině prosince informační kampaň s cílem seznámit širokou veřejnost se schválenými změnami zákonů v sociálním systému platnými od začátku roku. „Zatím v pěti denících vyšla osmistránková příloha se změnami a jejich zdůvodněním, otázkami a odpověďmi a modelovými situacemi, jak se změny dotknou občanů,“ řekl mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jiří Sezemský. Doplnil, že by se tato příručka mohla dostat prostřednictvím tisku až k potenciálním čtyřem miliónům čtenářů.

Od příštího roku je možné rodičovský příspěvek čerpat ve třech různých částkách. A rodiče se mohou sami rozhodnout, jak vysoký příspěvek budou pobírat.