Ještě hodinu před včerejším polednem bylo v centru Podmokel v Děčíně téměř jako po vymření. Lidé se spíše trousili, než by houfně sháněli dárky v obchodech, jež měly o Stříbrné neděli otevřeno.

„Pěkně jsem ráno zametla chodník a čekám na zákazníky,“ řekla prodavačka prodejny Linie Fashion v ulici Prokopa Holého. Sem tam k ní do obchodu prý někdo zabrousí.

Nugát, vážené bonbony, luxusní čokolády, víno. V obchodě s cukrovinkami Heleny Wilczynské bylo včera také otevřeno. „Není to žádný nápor, ale lidé chodí,“ pochvalovala si majitelka.

Obchodníci se shodli, že otevřeno o Stříbrné neděli mají hlavně proto, že je to tradice. „Přece nemůžeme zklamat zákazníky, kteří v tento den vstanou a jdou nakoupit,“ poznamenala majitelka Drogerie a parfumérie CaC Libuše Cihlářová. Žádnou speciální akci pro zákazníky nepřipravila. „Samozřejmostí je vánoční balení zdarma a také drobný, ale i větší dárek za nákup,“ připomněla s dodatkem, že takhle se k zákazníkům chová po celý rok.

Podobně postupuje i majitelka Klenotnictví Opál ve Varnsdorfu.

„Tady je živo, nedaleko jsou vánoční trhy, a tak lidi zamíří i k nám,“ uvedla majitelka obchodu Dagmar Janoušková. Doplnila, že i u ní mají lidé zdarma vánoční balení a za nákup dostanou pozornost od firmy v podobě malého dárečku.

Tito obchodníci si v neděli přivstali, aby byli k dispozici svým zákazníkům. Shodně tvrdí, že se to sice nevyplatí, ale zároveň si nedovedou představit, že by některou z adventních nedělí měli zavřeno.

To prodavačky v Takko Fashion v Děčíně jsou o nedělích zvyklé prodávat. „Máme otevřeno celý rok, celý týden, takže to pro nás není žádná změna,“ řekla jedna z nich. Zda včera chodilo víc lidí než o běžné neděli, neodhadla.

Někteří lidé nákupy o stříbrné či dokonce zlaté neděli zavrhují. „Nesnáším to, všude je nával, lidi se tlačí u pultů. Já si raději počkám na všední den a dokoupím to, co ještě potřebuji,“ tvrdila Alena Hromádková z Děčína. Nelákají ji ani dárky, které obchodníci svým zákazníkům za nákup nabízejí. „Přece se kvůli maličkosti, kterou dostanu zadarmo, nebudu v neděli trmácet do města,“ vysvětlila. Tradice předvánočních nedělních nákupů nic neříká. Přitom vznikla už za 1. republiky.

Ani Tesco v Děčíně včera nepraskalo ve švech, sice se tu pohybovalo více lidí než v jiné neděli, ale nijak výrazně. „Tady je výhoda ta, že si sem můžu zajít i v noci,“ pochvaloval si Jiří Petr z Děčína, který včera přišel do Tesca jen na běžný nákup. Prý si ani neuvědomil, že je stříbrná neděle.