Blížící se čas Vánoc i zima jako taková probouzí v lidech často deprese. Mají pocit, že nic nestíhají, že nemohou koupit to, co chtějí. Dův– odem je podle odborníků to, že lpí na velkých materiálních darech.

„Zvýšený pocit lidí trpících depresemi roste v tomto ročním období každý rok. Na lidi působí často špatné počasí, a to že je brzy tma,“ řekla děčínská psycholožka Dana Brázdová. Dodala, že lidem by často stačilo být o něco klidnější a pokud to nedokáží, tak by měli volat do poraden.

Mnohdy totiž stačí si jen popovídat a dostat radu jak se depresi mohou bránit.

Existují i různé internetové stránky, kde si lidé trpící předvánoční depresí, mohou mezi sebou psát a povídat.

„Člověk, který depresí trpí často nedokáže vysvětlit jinému člověku, který ji nikdy nezažil, jaké to je. Tyto diskuze s lidmi, kteří mají stejný nebo velmi podobný problém, pomáhají,“ řekla psycholožka Barbara Resnerová. Doplnila, že lidé se v nich často povzbuzují a dávají si tak mezi sebou známky pochopení a porozumění i rady.

V psychologických poradnách, kam si lidé v depresi chodí pro radu, čekají psychologové nával spíše v období po Vánocích.

„Pře svátky dochází jen ti, kteří chodí pravidelně a lidé, kteří problém mají nepřijdou, protože mají moc práce. Přijdou až v lednu, ale po předchozích zkušenostech už jsme na nával připraveni,“ vysvětlila Resnerová.

I okolí může člověku v depresi pomoci, pokud už netrpí hlubší depresí. V takovém případě musí pomoci už příslušný lékař.

„Rodina i přátelé člověku v depresi mohou pomoci tím, že s ním budou mluvit a budou ho povzbuzovat,“ řekl děčínský psychiatr Zdeněk Krejčí. Dodal, že pokud člověk trpí už hlubší depresí a bere antidepresiva, tak na něj jeho nejbližší rodina může alespoň dohlížet, aby je bral pravidelně.

V předvánočním období ale často trpí lidé takzvanou depresivní reakcí.

„Protože když nestíhají nebo se jim něco nepodaří, tak mají depresi, která většinou odezní. Ta není spojená s vánočními svátky, ale provází lidi po celý rok,“ vysvětlil Krejčí.

Vánoce by si lidé měli užít v klidu a ne je tak dramatizovat.

„Jsou to svátky, kdy by měli lidé především odpočívat, a tak by je měli lidé brát a nehonit se. Potom trpí právě depresí, přitom se jí mohou vyvarovat,“ dodal Krejčí.