„Ne. Elektrárnu Komaxo v centru města nechceme.“ Na tom se shodlo všech jednadvacet krásnolipských zastupitelů na čtvrtečním zasedání města. „Zastupitelé konstatovali, že projekt výstavby elektrárny zaměřené na spalování biomasy s přídavkem uhlí v centru města je v rozporu s územním plánem, s dokumenty schválenými orgány obce a s požadavky umístění průmyslových provozů poškozujících životní prostředí z centra města,“ řekl starosta města Krásná Lípa Zbyněk Linhart. Doplnil, že zastupitelé nedali souhlas s pracemi na svých pozemcích a s ukládáním sítí a dalších zařízení souvisejících s výstavbou elektrárny.

Kolínský podnikatel Zdeněk Záboj se k rozhodnutí zastupitelstva nechtěl vyjádřit a ani neřekl, zda bude i nadále v podnikatelském záměru pokračovat. „Nijak to nebudu komentovat,“ uvedl jen Zdeněk Záboj.

Obyvatelé Krásné Lípy v těchto dnech podepisují petici proti výstavbě elektrárny. „Za deset dnů se podepsalo přes tisíc občanů,“ dodal starosta Zbyněk Linhart. Jen pro srovnání uvedl, že posledních komunálních voleb se v Krásné Lípě zúčastnilo tisíc sto osmdesát šest voličů.

Krásnolipským se nelíbí především to, že elektrárna prezentovaná jako ekologická několikanásobně zhorší životní prostředí.

„Elektrárna musí jet na plný výkon čtyřiadvacet hodin denně. Je těžké reálně kontrolovat, kolik se v elektrárně spálí uhlí a kolik biomasy,“ pokračoval starosta Zbyněk Linhart. Doplnil, že při hoření obojího vzniká při spalování mnoho škodlivých emisí.

Ředitel Národního parku České Švýcarsko Zdeněk Patzelt v on-line rozhovoru pro děčínský Deník potvrdil, že stav životního prostředí by se výstavbou elektrárny rozhodně zhoršil.

„Údaje vyplývají z odborného posudku, který si nechal vypracovat rovněž i investor. Avšak tyto údaje nezveřejnil,“ řekl Zdeněk Patzelt. Doplnil, že mezi oznámením investora a odborným posudkem je totiž významný rozpor. „Pokud by platily údaje z odborného posudku, jednalo by se až o šedesáti násobné navýšení například u oxidu siřičitého, kterého by za rok bylo vypouštěno více než dva tisíce tun,“ pokračoval Zdeněk Patzelt. Dodal, že o zhoršení stavu životního prostředí se má jednat v každém případě. „Proto jsme k celému záměru a přístupu investora krajně nedůvěřiví a nesouhlasíme s tvrzením, že se jedná o ekologizaci provozu. Naopak se má jednat o zásadní zhoršení vypouštění emisí v regionu národního parku,“ dodal Patzelt.
I radní Ústeckého kraje na svém posledním zasedání rozhodli, že se musí provést posouzení podle zákona o vlivu na životní prostředí. Rada v dokumentaci požaduje dopracovat způsob získávání vstupních surovin pro kotle, vyhodnocení emisního a imisního zatížení v důsledku spalování a z dopravy, hodnocení vlivu na mikroklima vlivem zvýšení tepla v důsledku jeho vypouštění chladícími věžemi.