Žádného uvolněného starostu, žádnou jeho asistentku jako dřív. Obec bude šetřit, kde se dá a platit bude jenom účetní. V tomhle mají zastupitelé Dobrné jasno. Dozvěděli se to i lidé, kteří kvůli neplacení elektřiny a odpojenému veřejnému osvětlení museli procházet potemnělou obcí na jejich čtvrteční večerní jednání.

„Bohužel, zatím jsme našim spoluobčanům příliš mnoho nových a hlavně nějakých pozitivnějších informací sdělit nemohli. Všichni přece vědí, že se obec zmítá v desetimilionovém dluhu po bývalém panu starostovi a teď hledáme cestu, jak z exekuce a dluhů vybřednout,“ rekapitulovala Libuše Šrámková, kterou zastupitelé pověřili řízením obce.

Lidé v Dobrné se také od zástupců Technických služeb města Děčína dozvěděli, že obci hrozí i riziko ukončení svozu odpadů.

„Máme tady určité pohledávky a považovali jsme za nutné seznámit občany s podmínkami, za kterých budeme moci nabízení služby dál zajišťovat,“ uvedl náměstek ředitele děčínské společnosti Václav Svoboda.

Dluhy za odpad má Dobrná také proto, že bývalé vedení obce nebylo dost důsledné ve vybírání stanovených poplatků. „Řekli jsme to lidem jasně. Pokud dlužné částky neuhradí do konce letošního roku, budou následovat razantnější opatření,“ poznamenala Libuše Šrámková.

Kromě nabídky jedné finanční skupiny, která chce Dobrné pomoci při likvidaci dluhů, musí současné vedení radnice podnikat další kroky, aby se podařilo zajistit podmínky pro běžný chod obce. Ta chce získat potřebné finanční prostředky mimo jiné prodejem místní školy. Zatím patří do zabaveného obecního majetku, ale zájem o její odkoupení má sousední Huntířov, který je právě zřizovatelem malotřídky v Dobrné.

Zatímco nové vedení obce hledá cesty k nápravě všeho, co způsobil děčínským soudem podmíněně odsouzený a vzápětí odvolaný Martin Forró, bývalý starosta si myslí, že do problémů Dobrnou nedostal on, ale kdosi jiný. Svědčí o tom i jeho reakce na předchozí články v děčínském Deníku. „Obci více než rok škodí zastupitel Čech. Obvolával banky, u kterých v době, kdy žádný majetek ještě Dobrná obstavený neměla, obec pomlouval a tvrdil jim, že jsme rizikovým klientem,“ uvedl Forró ve svém vyjádření redakci. Své tvrzení prý může doložit. Na odeslaný e-mail ale v čase redakční uzávěrky nereagoval a telefon nebral.

„Takové prohlášení nemohu hodnotit jinak, než jako špínu největšího kalibru. V desítkách případů by bylo možné doložit podobné lži a výmysly pana Forró. Za jeho starostování úřad prostě nefungoval, jak měl. Dokud to šlo, dokázal se ze všeho vylhat a teď bude ještě osočovat další lidi,“ zlobila se Šrámková.

Bezdůvodnému osočení se chce Josef Čech bránit. „Mám sice jiné starosti, než čelit nesmyslným pomluvám a lžím pana bývalého starosty. Jestli ale míní v podobném lhaní pokračovat, podám na něj trestní oznámení,“ tvrdil zastupitel Čech.