Poněkud smutné vánoční svátky čekají pracovníky nejstarší evropské sklárny v Chřibské. Huť, která vyráběla sklo nepřetržitě od roku 1414, totiž zůstává už několik měsíců vyhaslá. A další osud desítek sklářů a dalších zaměstnanců zřejmě nového vlastníka sklárny nezajímá. Lidé si myslí, že situace je lhostejná i bývalým majitelům hutě.

„Letos v srpnu se novým majitelem stala firma Strategica Praha. Ta ze dne na den sklárnu uzavřela s tím, že lidé budou dostávat plat v plné výši a v říjnu dojde ke znovuobnovení výroby. To se samozřejmě nestalo. Od srpna nedostává peníze nikdo, někteří pracovníci dokonce stále čekají na červencovou výplatu,“ popsala situaci v prodané sklárně jedna zaměstnankyně. Zřejmě si ještě dělá iluze o tom, že huť výrobu obnoví a ona tam najde další pracovní uplatnění. Obává se, že kdyby své jméno zveřejnila, naději na zaměstnání by definitivně ztratila.

Nakolik byly přísliby o obnovení provozu chřibské hutě míněny vážně, o tom svědčí mimo jiné i fakt, že ze sklárny si bývalí i noví vlastníci odvezli prakticky veškeré vybavení. „Ani se tomu nedivím, pražská Strategica se zabývá likvidacemi firem,“ uvedla pracovnice sklárny. Huť před zhruba třemi roky za deset milionů korun vydražila společnost Rubin-Glass. „Stanovenou cenu firma bez problémů uhradila,“ poznamenal dražitel Jiří Bednář.
Do problémů se bývalí majitelé sklárny dostali už letos na jaře. Někteří zahraniční odběratelé nezaplatili zboží a kvůli následným finančním potížím koncem dubna hrozilo vyhasnutí pece, protože firma neměla dost peněz na zaplacení dodávek plynu. „I tehdy jsme dělali všechno pro to, abychom provoz hutě zachovali. Hledali jsme pomoc na několika místech. Bohužel, situace se vyvinula jinak, než jsme si přáli?“ tvrdil jednatel chřibské firmy Jozef Izrael. Doplnil, že teď je po úrazu už čtvrtý měsíc na nemocenské a o dění ve firmě má jen kusé informace. Rozhořčení zaměstnanců se prý nediví. „Ale ani mě není jedno, co se stalo. Také se mi nepodařilo v poslední době nové vlastníky sklárny kontaktovat,“ stěžoval si.

Na opakované telefonáty nereagoval spoluvlastník společnosti Rubin-Glass Jiří Moravec.

Svůj mobil zvedl pouze jednou se strohým odmítnutím, že má důležité jednání v účtárně a nemá čas. Nereagoval ani na vzkaz v sekretariátě firmy Elecom, která je jednou z několika dalších Moravcových firem.

Marně se o komunikaci s novými vlastníky chřibské hutě pokoušel i Děčínský deník.

Uváděný kontaktní telefon nikdo v pražské firmě Strategica opakovaně nezvedal, údajně si změnili číslo.

Trpělivost došla i některým zaměstnancům sklárny.

Podali žádost o vyhlášení konkurzu. Příliš mnoho informací o sklárně nemá ani radnice v Chřibské.

„Skutečně vím jenom to, že pec je vyhaslá. Jaký bude její další osud, to nemám tušení. Bývalí ani současní vlastníci sklárny s námi nekomunikují,“ poznamenal chřibský starosta Josef Navrátil.

Děčínský úřad práce zase jenom potvrdil, že na počátku letošního roku sklárna nahlásila sedmačtyřicet zaměstnanců.

„Do evidence nezaměstnaných se ovšem nechal zaregistrovat zatím jenom jeden pracovník sklárny,“ oznámil vedoucí rumburské pobočky úřadu práce Jan Nykodym.

Jestli bývalí vlastníci sklárny pražské společnosti při prodeji naletěli, to chřibské skláře až tak moc nezajímá. Štve je, že marně čekají na slibované peníze a zůstali bez práce.

Není jim lhostejné ani to, jaký bude další osud hutě, s níž mnozí spojili desítky let svého života.