Ve výčtu patnácti míst, ve kterých mohou lidé v Ústeckém kraji využívat lékařskou pohotovostní službu, budou i v příštím roce figurovat tři města na Děčínsku. Vedle Děčína to bude Varnsdorf a Rumburk. Novinkou pro tamní radnice je fakt, že poskytované služby by měl zcela hradit Ústecký kraj. Tahle povinnost platí i pro další krajské územní celky. Letos o tom rozhodl Ústavní soud.

V příštím roce má Ústecký kraj na provoz pohotovosti v patnácti místech poskytnout skoro čtrnáct milionů korun. V případě děčínského regionu to bude 465 tisíc korun pro Varnsdorf, šest set tisíc pro Rumburk a na zajištění pohotovosti v Děčíně se počítá s částkou jeden milion a 185 tisíc korun,“ uvedla mluvčí kraje Veronika Kindlová. V minulosti se kraj a města dohadovala o tom, kdo má ze zákona pohotovost platit. Nakonec na ni přispíval kraj i radnice. „Z rozpočtu města jsme tuto službu dotovali roční částkou sto osmdesát tisíc korun. Lékařskou péči mimo běžné ordinační hodiny v naší nemocnici ale využívají i lidé z okolních obcí a měst. Radnice slíbily, že se na financování budou také podílet, ale přispívat se jim moc nechtělo. Později se situace zlepšila,“ tvrdil starosta Varnsdorfu Josef Poláček.

Předpokládá, že dohady skončí s nastalou povinností kraje hradit pohotovostní službu v celém rozsahu. Podobně situaci vnímá i rumburská radnice.
„Mě nebo nikoho z mé rodiny či známých až tak moc nezajímá, kdo pohotovost platí. Rozhodující je, že když tu lékařskou péči potřebuji, aby byla k dispozici,“ reagoval Josef Krejčí z Jiřetína pod Jedlovou.

V poněkud jiné situaci je Děčín. Kromě běžné lékařské pohotovostní služby, která si letos i s příspěvkem kraje vyžádá zhruba jeden milion a tři sta tisíc korun, město financuje také zubní pohotovost.

Na zajištění akutní lékařské péče, kterou se podařilo obnovit od počátku září, si Děčín ve svém letošním rozpočtu vyčlenil dvě stě tisíc korun. Příští rok to ale má být už částka přesahující půl milionu korun.

„Tu péči využívají samozřejmě nejen obyvatelé Děčína, ale i lidé z jiných míst. Proto vedení města jedná i o možnosti, aby se částečně na úhradách stomatologické pohotovosti podílel i Ústecký kraj.

Zatím žádné definitivní rozhodnutí nepadlo,“ uvedla vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví děčínského magistrátu Renata Grešíková.
Spíše než v případě zubní pohotovosti ale není jasné, jestli budou stačit peníze, které v příštím roce na běžnou lékařskou službu první pomoci poskytne právě Ústecký kraj. Lékaři, kteří chodí sloužit pohotovosti, totiž chtějí platit vyšší hodinové taxy, než dosud.

Děčín zatím v návrhu nového rozpočtu počítá s částkou sto tisíc korun, kterou by přidal ke krajským penězům.

„Neočekáváme, že by se v tomto směru měla situace nějak výrazně zdramatizovat. Lékařská pohotovostní služba ve stávajícím modelu v děčínské nemocnici funguje druhým rokem a věřím, že akutní péče zůstane ve spolupráci s Ústeckým krajem našim občanům dostupná bez jakéhokoli omezení,“ uvedl primátor Děčína Vladislav Raška.