Za obědy ve školních jídelnách si budou muset studenti, žáci i cizí strávníci od nového roku připlatit.

„Budeme zdražovat o pět korun pro dospělé, o tři koruny pro studenty a o dvě pro žáky základních škol,“ řekla vedoucí školní jídelny Jungmanova v Děčíně Eva Drescherová. Dodala, že ke zdražení je vedla hlavně rostoucí daň z přidané hodnoty. Z pěti procent se zvedlo na devět.

V Rumburku zdraží v jídelně také. „Budeme zdražovat všechny obědy o tři koruny,“ řekla vedoucí školní jídelny v Rumburku Zdena Buřilová. Doplnila, že rostoucí DPH už mají do nové ceny započítané. Zdražují hlavně z důvodu toho, že začali provářet. „Minulý měsíc jsme zaznamenali ztrátu deset tisíc korun,“ vysvětlila Buřilová.

I v děčínské druhé školní jídelně v ulici Sládkova budou zražovat. „Zdražovat budeme o tři koruny všechny obědy,“ řekla vedoucí školní jídelny v Děčíně Miluše Procházková.

Dodala, že je k tomu vedlo především zdražení potravin, ale patří do toho i zdražení plynu a elektřiny.

Od nového roku budou rozdíly i v tom zda–li si strávník jídlo odnese v kastrůlku nebo ho sní v jídelně.

„Pokud si dospělý člověk odnese svůj oběd zaplatí starou cenu jinak už bude platit více,“ upřesnila Procházková.

Radnice města Děčín přispívá také lidem v důchodu nad sedmdesát let nebo těm, kteří mají malý důchod.

„Tito lidé platí za oběd v jídelně čtyřicet jedna korun a pokud si ho odnesou tak budou platit méně a to třicet osm korun,“ dodala Procházková.
Odlivu zákazníků, žáků a studentů se nebojí.

„Stále tu mají za poměrně malou cenu plnohodnotný oběd, a to polévku, hlavní jídlo, salát, ovoce i mléčné koktejly,“ doplnila Procházková.