První pomoc se učí děti na základních školách při běžném vyučování. „První pomoc patří na prvním stupni do prvouky a na druhém do přírodopisu,“ řekla ředitelka Základní školy v Rumburku Romana Boušková. Dodala, že na škole pořádají každý rok projektový den zaměřený na ochranu člověka v mimořádných situacích. V tento den je ve škole několik stanovišť, jako jsou požárníci, psovodi a i zdravotníci, kteří děti učí první pomoc. Děti si mohou vyzkoušet umělé dýchání i masáž srdce.

Každá škola má svůj kroužek první pomoci. „Kroužek je pro první i druhý stupeň. Děti se do něj hlásí v hojném počtu,“ uvedla ředitelka ze Základní školy Komenského Olga Křivohlavá.

Střední zdravotnická škola v Děčíně pořádá pro ostatní střední i základní školy kurz první pomoci. „Základním školám umožňujeme vyškolit jejich žáky devátých ročníků zcela zdarma. Střední školy už to mají za poplatek,“ řekl ředitel Střední zdravotnické školy v Děčíně Zdeněk Volf. Doplnil, že kurzy trvají dvě hodiny a v současné době právě probíhají. Základní školy si tento kurz pro žáky velmi chválí. „Učitelé ze zdravotní školy kurz dělají velmi zábavnou formou. Děti jsou nadšené a rádi se to naučí,“ řekla ředitelka Křivohlavá z Děčína. Dodala, že jejich kurzy pro deváté ročníky využívají každý rok.
Rodiče jsou velmi rádi, že se jejich děti naučí první pomoc neboli pomáhat lidem když to potřebují. „Jsem velmi ráda, že bude moje dcera připravená. Bude moci rychle zareagovat a určitě někomu i velmi pomoci,“ řekla matka žákyně ze Záklakladní školy v Děčíně Jana Kopecká.