Nárůst akutních respiračních onemocnění zaznamenali děčínští hygienici. Epidemie však ještě nevypukla. Klasických chřipek se objevuje jen velmi málo.
Podle děčínské lékařky z ústecké krajské hygienické stanice pobočka Děčín, Lenky Šimůnkové, nemocnost obyvatel na Děčínsku stoupla o šest procent oproti minulému týdnu. „Tento týden je počet nemocných téměř tisíc pět set na sto tisíc obyvatel. Epidemický práh zatím překročen nebyl. O epidemii mluvíme teprve tehdy, kdy počet nemocných překročí dva tisíce na sto tisíc obyvatel,“ řekla lékařka Lenka Šimůnková. V tomto období nemocnost každoročně stoupá. „Nejedná se o výjimečná čísla,“ pokračovala Lenka Šimůnková.

Teprve s nástupem vánočních svátků se obvykle počet nemocných snižuje. „Lidé během svátků většinou nechodí k lékaři. Děti zase nenavštěvují školská zařízení nemocí je méně,“ uvedla lékařka Lenka Šimůnková. Doplnila, že nárůst onemocnění lékaři zaznamenávají až zase od druhé poloviny ledna a v únoru.

V letošním roce se mezi lidmi rozšířila chřipka typu A. „Tato chřipka patří mezi ty, proti kterým jsou očkovaní lidé chráněni,“ vysvětlila Lenka Šimůnková.
Dodala, že nárůst onemocnění zaznamenali i lékaři v Evropě, nejvíce však ve Španělsku.

Podle rumburské lékařky Jany Malečkové patří mezi nejohroženější skupinu děti. „Ty totiž nemají vyzrálý imunitní systém a navštěvují kolektivy. Ohroženi jsou i důchodci, ale ti bývají obvykle odolnější a více se zdržují doma,“ uvedla Jana Malečková. Všem lidem jako prevenci doporučuje dostatek tekutin, minerálů a vitamínů. „Důležitá je i pestrá strava bohatá na vitamíny s dostatkem zeleniny a ovoce,“ dodala Jana Malečková.
U děčínské lékařky Jarmily Bednaříkové se v současnosti objevuje více pacientů s klasickými nemocemi z nachlazení. „O žádné chřipce zatím nevím,“ řekla Jarmila Bednaříková.

Nárůst respiračních onemocnění potvrdila i lékařka Dagmar Cornová z Dolní Poustevny. „Nárůst pacientů jsme zaznamenali tak o třetinu, ale na podzim to bývá běžný stav. Nejvíce se u nás objevují mladí lidé do třiceti let,“ řekla Dagmar Cornová.

Na pultech lékáren je stále léků dostatek i přesto, že lidé mají tendenci se před zahájením reformy ve zdravotnictví předzásobit.

„Léků máme stále dostatek. Nejvíce lidé kupují paralen, je totiž nejlevnější,“ řekla magistra děčínské lékárny Jiřina Mordačíková. Doplnila, že především vysoká cena léčiv zabránila masivnímu zásobování. „Lidé jsou limitováni penězi,“ dodala Jarmila Mordačíková.