V děčínské zoologické zahradě se objevila salmonelóza. Kvůli ní musela zahrada uzavřít Ptačí dům, a to na příkaz krajských veterinářů.
Pracovníci zahrady včera uvedli, že nemoc není v žádném případě nebezpečná pro návštěvníky.

„I když je přenositelná na člověka, k nákaze může dojít jedině v případě, že návštěvník přijde do přímého kontaktu s trusem zvířete,“ vysvětlila ředitelka Zoo Děčín Kateřina Majerová.

Na nemoc přišli odborníci náhodou při preventivních odběrech trusu ode všech zvířat v zoo. Prvními zvířaty, u kterých veterináři nemoc zjistili, byly mary stepní. Testy poté salmonelu prokázaly i u dalších zvířat.

Všechna nakažená zvířata léčí ošetřovatelé antibiotiky.

„V současné době je salmonelóza prokázána pouze v expozici Ptačí dům. Ten jsme na příkaz krajské veterinární zprávy pro veřejnost uzavřeli a provedli kompletní desinfekci a deratizaci,“ doplnil zoolog Roman Řehák.

Výskyt salmonelózy v zahradě s sebou přinesl i speciální režim pro ošetřovatele zvířat. Při jejich obhospodařování používají jednorázové gumové rukavice, dbají zvýšené hygieny a před vstupem i výstupem z Ptačího domu procházejí přes dezinfekční rohože. „Tato opatření jsou jen preventivního rázu. Jsou ale důležitá proto, aby se onemocnění nemohlo šířit dál,“ podotknul Řehák.

Po přeléčení čeká zvířata v zoo nová série vyšetření. Ta se uskuteční příští týden. V případě, že budou výsledky testů negativní, Ptačí dům se veřejnosti opět otevře.

Jak se nákaza do zahrady dostala, zaměstnanci přesně nevědí. Jako nejpravděpodobnější však vidí to, že ji přinesly myši nebo potkani, kteří se do zoo dostanou bez problému třeba z okolního lesa.

Zvířata nemají ani žádnou speciální dietu, netrpí průjmy. „Krmivo dostávají stejné jako jindy,“ poznamenal zoolog.

„Návštěvníkům se za toto dočasné omezení omlouváme. Věříme ale, že je to od návštěvy naší zoo neodradí. Ostatní expozice jsou jim plně k dispozici,“ ukončila Majerová.