Asi polovinu z bývalých dvaadevadesáti schodů, které přiváděly výletníky na rozhlednu na vrchu Studenci nedaleko České Kamenice, bude třeba vyměnit. Konstrukce železné vyhlídkové věže je teď sice rozebraná a čeká na nové součásti, které bude třeba nahradit za ty poškozené, ale už se hlásí první zájemci, kteří chtějí „vlastnit“ na obnovené rozhledně nové schody.

„S manželem jsme se rozhodli, že si koupíme předposlední schod před vstupem na vyhlídkovou plošinu. Ten úplně poslední si rezervuje jeden pán z Německa, který sem jezdí na pravidelné návštěvy. Prodané jsou i další tři stupně schodiště, jeden z nich kupuje i naše sdružení,“ vysvětlila Jitka Tůmová, šéfka občanského sdružení Studený a Lipnice, které společně s městem Česká Kamenice a některými dalšími nadšenci iniciovalo záchranu rozhledny. Příští rok uplyne sto dvacet let od jejího postavení. Jméno každého, kdo se rozhodne i netradiční formou podpořit obnovu věže, bude mít na zakoupeném novém schodu své jméno.

„Trošku jinak tomu bude v případě prodeje už nepoužitelných stupňů nebo nýtů z konstrukce rozhledny. Ty se mohou stát cennou relikvií,“ poznamenala Jitka Tůmová. Zatím není definitivně jasné, kolik peněz si obnova rozhledny, která je starší než pařížská Eiffelovka, vyžádá. Finanční sbírku vyhlásilo občanské sdružení Studený a Lipnice i město Česká Kamenice.

Naděje se upínají i k možnému získání dotace, protože náklady na opětovné zkompletování postavení vyhlídkové věže na Studenci se mohou podle odhadů pohybovat až na úrovni okolo čtyř milionů korun. Vhod přijdou i výtěžky z prodávaných Starých, respektive kupování nových schodů. V obou případech mají zájemci stále šanci přispět k dobré věci.