Poslední plamínek naděje obyvatelům Chelčického ulice v Děčíně zhasl po čtvrtečním jednání děčínského zastupitelstva města. Zastupitelé totiž osmnácti hlasy podpořili záměr rady města rozšířit výstavbu plánovaného parkoviště ve jmenované ulici.

Přímo pod okny zdejších obyvatel vyroste parkoviště, kterému ustoupí kus parku, vzrostlé keře a letitá bříza.

Proti tomu se však už před časem postavili místní lidé. „Petici sice magistrát na vědomí vzal, ale vůbec to nepomohlo. Vedení města a zastupitelstvo podpořilo variantu s šestadvaceti parkovacími místy v ulici i proti vůli zdejších obyvatel,“ řekl místní obyvatel Milan Rosenkranc, který veřejně apeloval na zastupitele na jejich posledním zasedání.

Doplnil, že rozšiřovat parkoviště v těsné blízkosti základní a mateřské školy není šťastné řešení. „Zvýší se tu provoz a sníží se bezpečnost dětí. Rovněž se v této lokalitě zhorší kvalita životního prostředí,“ dodal Milan Rosenkranc.

Náměstek primátora města Děčín Miroslav Samler uvedl, že rozhodnutí zastupitelstva města je konečné a nevratné. „Sám jsem pro návrh ruku zvedl, protože jsem se s ním ztotožnil. Pravda je, že se takové parkoviště některým lidem líbit nebude. Jiní zase volají po parkovišti v centru města. Nelze vyhovět všem. Je to určitá daň civilizaci,“ řekl Samler.

Vyloučil i riziko spojené se zvýšeným provozem. Naopak vyzdvihl, že parkoviště jistě uvítají pacienti nedalekých lékařských ordinací na Teplické ulici. Podle jeho názoru budou mít blíže k lékaři.

Obyvatele Chelčického ulice však uklidnil tím, že parkování vozidel se může ovlivnit alespoň tak, že auta budou zastavovat výfuky směrem do parku.
„Park můžeme také vylepšit i po stránce vzhledové. Například můžeme opravit dětské hřiště, které je nyní v dezolátním stavu,“ pokračoval náměstek Samler.

Snížit počet parkovacích míst v ulici by bylo možné pouze šikmým stáním. Ale i to už náměstek primátora Miroslav Samler vyloučil. Obyvatelé Chelčického ulice se však stále ještě nevzdávají. „S rozhodnutím zastupitelstva nesouhlasím. Zdá se mi, že někteří zastupitelé zvedají ruku pro něco, o čem vůbec nevědí a ani se na místě vůbec nebyli podívat,“ řekla obyvatelka Věra Smolíková.

Doplnila, že je z jednání radnice rozčarovaná. „Nejprve nás projektant ujistil, že zde bude pouze dvanáct parkovacích míst, a že se nic měnit nebude. O rozšíření projektu na šestadvacet míst jsme se dozvěděli teprve z novin,“ dodala Věra Smolíková.

Změnou původního projektu bude odsunut i termín dokončení stavby parkoviště v Chelčického ulici do června příštího roku. Vyžádá si zvýšené náklady o 180 tisíc korun.