Dlouhodobý domácí teror zažívala starší žena z Rumburku. Týral ji její jedenáctiletý vnuk. Vše vygradovalo v noci na včerejšek, kdy žena skončila v nemocnici na chirurgii s četnými zraněními. Případ domácího násilí prošetřuje policie.

Za dramatických okolností chlapce ještě včera odebrali pracovníci péče o dítě za asistence policie. Přijeli si pro něj do rumburské zvláštní školy, kam chlapec chodí. Šokovaná matka Eva Bušovská, která na místo v ten moment dorazila, aby syna vyzvedla ze školy, už odebrání nezabránila, i když na místě ztropila hysterickou scénu. „Nechte mi ho, on beze mě umře, nic nebude jíst,“ volala zoufale. I přes její snahu jí syna, který chodí do čtvrté třídy, odvezli do Diagnostického ústavu v Liberci. Tam se podrobí psychologickým testům. Jeho matka má nyní 15 dní na to, aby se proti rozhodnutí děčínského soudu, který předběžné opatření o odebrání vydal, odvolala.

Týraná žena, která s novináři odmítá mluvit, naštěstí není v ohrožení života. „Má poraněnou a pohmožděnou levou nohu,“ řekl Radko Janoušek, ředitel rumburské nemocnice s tím, že ji do dvou dnů propustí do domácího ošetřování. Dodal, že žena komunikuje a normálně také jí.

Policisté nechtějí k případu sdělit bližší informace.

„Je pravda, že případ vyšetřujeme, ale s ohledem na věk dítěte musíme mlčet,“ poznamenal děčínský policejní mluvčí Jan Šmíd.

Deníku se ale podařilo zjistit, že chlapec se vůči své babičce skutečně choval agresivně. „Mlátil ji klackem,“ doplnil muž, jenž je s případem obeznámen.
Eva Bušovská redaktorům Deníku připustila, že její syn svou babičku občas udeřil. Popřela ale, že by ho přitom slovně povzbuzovala, jak je uvedeno v policejním protokolu. „Sem tam jí dal facku, ale to nic nebylo,“ tvrdila.

Násilník nemá dobrou pověst

Sociálně slabá rodina, žijící v polorozpadlém domě na kraji Rumburku, nemá v okolí příliš dobrou pověst. Mladý násilník mezi místními nemá téměř žádné kamarády. „Je divný. Ven chodí jen se svou matkou,“ řekl jeden z místních chlapců.

Ředitel školy Vladimír Šamša se k celému případu odmítl vyjádřit. „Oficiálně vlastně nic nevím,“ tvrdil v poledne.

„Máme povinnost zachovávat mlčenlivost, hájíme práva dětí,“ zlobila se dotazu pracovnice rumburské radnice, jež má péči o dítě na starost.
Ústecká psycholožka Ilona Wőlfelová uvedla, že v takových případech dítě projde v diagnostickém ústavu psychiatrickým a psychologickým vyšetřením.
Poté, kdy odborníci zváží situaci v rodině, duševní stav dítěte, rozhodnou.

„To je ale individuální, případ od případu. Dítě může skončit i v dětském domově,“ dodala.