Sprejerů na Děčínku příliš neubylo, jen se orientují na odlehlá místa. Ze zkušeností strážníků vyplývá, že problémů se sprejery v posledních letech ubývá. Poničené zdi se vyskytují spíše výjimečně a to hlavně v odlehlejších částech města. „Z centra města se tento nešvar podařilo téměř vytlačit i díky kamerovému systému,“ uvedl ředitel děčínské městské policie Marcel Horák. Připomněl, že několik sprejerů se podařilo v posledních týdnech zadržet díky všímavosti lidí, kteří zavolali městskou policii. „To je pro nás nepostradatelná pomoc. Strážníci pak mají větší šanci chytit pachatele přímo na místě. Jde pak ve většině případů o mladistvé, kteří si ani neuvědomují, že sprejerství je trestným činem,“ dodal Horák.

V loňském roce bylo zaznamenáno třicet jedna případů, ze kterých jich bylo deset objasněno.

„V letošním roce jich je zatím dvacet devět, ale objasněno jich bylo čtrnáct,“ řekl děčínský policejní mluvčí Jan Šmíd. Dodal, že ale oproti loňskému roku klesla škoda, kterou způsobili sprejeři. Loni byla skoro osm set tisíc a letos necelých dvě stě tisíc korun.

„Přitom i za nepatrné pokreslení cizího majetku už hrozí peněžitý trest nebo i rok vězení, protože sprejerství je trestný čin,“ vysvětlil Šmíd.
Ve Varnsdorfu a v sousedním Rumburku v současné době se sprejery problémy nemají. „Před asi třemi lety u nás řádili hodně, ale od té doby co jsme jim vyhradili část ulice, kde je zeď, po které si mohou tito nadšenci kreslit, tak problém nemáme,“ řekl zástupce ředitele Městské policie Varnsdorf Václav Žák. Dodal, že jim v prevenci pomáhá kamerový systém.

Stejné zkušenosti s kamerovým systémem mají dle strážníka Petra Škody i v Rumburku.