Zda se učitelé na Děčínsku připojí k připravované stávce plánované na 4. prosince někteří ředitelé základních škol ještě nevědí. Shodně ale tvrdí, že je to především svobodná volba každého kantora, zda do stávky půjde či nikoliv. Kdyby se učitelé rozhodli stávkovat, školy se o žáky a studenty postarají.

Ředitel Základní školy Na Stráni v Děčíně Vít Průša uvedl, že v dnešních dnech ještě neví, zda se někdo z učitelského sboru ke stávce připojí. “Dnes jsme o tom na poradě sice mluvili, ale je to čerstvá záležitost,“ řekl Vít Průša. Doplnil, že učitelé mají určitě mnoho důvodů k zahájení stávky. „Vadí jim především nedostatek peněz na školní pomůcky a potřeby. Opomenout rozhodně ani nemůžu platy učitelů. Pokud se bude inflace pohybovat okolo pěti až šesti procent, jak avizují ekonomové a platy učitelů porostou nejvýše o jedno a půl procenta, tak dojde k reálnému poklesu učitelského platu,“ tvrdil Vít Průša. O tom, že by se učitelé chystali stávkovat, zatím nemá žádné zprávy ředitelka varnsdorfské základní školy v Bratislavské ulici Jaroslava Beniačová. „Na škole ani nemáme odbory. Pokud se učitelé i přesto rozhodnou stávkovat, budu jejich rozhodnutí respektovat. Chod školy nebude nijak narušen,“ doplnila Beniačová. S podporou vedení mohou počítat učitelé Základní školy na Máchově náměstí v Děčíně „Platy učitelů rozhodně nejsou srovnatelné s platy ostatních vysokoškoláků pracujících v jiných oborech,“ řekla ředitelka Alena Zemanová.

V případě zájmu učitelů o stávku, bude vedení školy s odbory vyjednávat o tom, jak zajistit chod školy. „Pravděpodobně by do Prahy jela stávkující učitele podpořit pouze delegace našich kantorů. Ostatní by se podíleli na zajištění chodu školy,“ doplnila Alena Zemanová.
Předsedkyně školských odborů děčínské základní školy na Máchově náměstí Olga Trupová zatím podrobné informace k připravované stávce nesdělila. „Podrobnosti budeme projednávat až ve středu,“ řekla Trupová.

Připravovaná stávka učitelů není podle mluvčí ministerstva školství a mládeže Karolíny Svobodové za této situace rozumným řešením, nicméně odbory a učitelé na ni mají právo. „Ministerstvo učinilo při jednání o rozpočtu maximum a nyní je rozhodnutí v rukou poslanců. Vzhledem k demografickému vývoji lze však už nyní předpokládat, že v příštím roce se bude nárůst platů pracovníků ve školství pohybovat mezi dvěma až třemi procenty,“ dodala mluvčí Karolína Svobodová.

Návrh rozpočtu však počítá s navýšením platů pracovníků škol pouze o jedno a půl procenta.

Do stávky by se podle předsedy školských odborářů Františka Dobšíka mohla zapojit i další školská zařízení.