Nejoblíbenější hračky pro děti na Děčínsku jsou všechny, které zpívají, mluví, svítí nebo jakkoliv jinak se hýbou.

„U nás se teď nejvíce prodává česky mluvící barbína, ale kupují se i jiné, jako je mluvící orangutan nebo pro kluky jezdící vláček Tomáš,“ řekla vedoucí hračkárny v Děčíně Vendula Telingerová. Dodala, že lidé už schání vánoční dárky pro své děti.

V jiných hračkárnách se prodávají hračky, které opakují to, co jim děti říkají.

„Největší úspěch mají mluvící zvířátka, třeba slon nebo lev a také nahrávací hračky. Ty mají v sobě kazetu, která nahraje krátký záznam a pak ho přehraje,“ řekla majitelka hračkářství a papírnictví v Děčíně Hana Sobotková.

Dodala, že jsou zvířátka namluvená mile, že to lidem pak doma nedělá příliš velký hluk a hračky jejich dětí je neruší.
Některá hračkářství, ale neprodávají příliš mechanizované hračky.

„Snažím se prodávat hračky, které nejsou na baterie, jak kvůli reklamacím, brzy se rozbijí, tak i protože jsou příliš hlučné,“ řekl prodejce domácích potřeb a hraček z Dolní Poustevny René Kubát.

Tyto hračky bývají někdy i velmi drahé. „U nás může stát autíčko deset korun, ale i pět set korun,“ doplnil Kubát.
I když jsou hračky poměrně drahé, rodiče do kapes sahají.

„Musela jsem dceři koupit mluvící opici, která stála tisíc korun. Hrozně si jí přála, tak jsem neodolala,“ řekla obyvatelka Děčína Romana Vostrá.
Na mechanické hračky panují mezi odborníky různé názory. „Pokud mechanická hračka rozvíjí dětskou zručnost a jiné vlastnosti, tak je to dobré, ale zároveň ničí dětskou fantazii. Potom když má dítě normální hračku tak ho nudí, protože si neumí nic představit,“ vysvětlila dětská psycholožka Ilona Wölfelová. Dodala, že každé dítě by mělo mít hračky mechanické i obyčejné.