V předvánočním čase chce mít každý doma uklizeno, a proto si lidé na Děčínsku objednávají čištění sedaček, koberců nebo i kompletní domácí úklid od úklidových firem. Některé firmy mají dokonce už plno. „Mám obsazené všechny termíny. Moje klientela se totiž nemění,“ řekla majitelka úklidové firmy v Děčíně Anna Weingartlová.

Někteří lidé si objednávají úklid i několik měsíců dopředu. „Máme objednávky už od srpna. To, aby měli zákazníci jistotu, že budeme mít volno,“ řekl majitel úklidové firmy v České Kamenici Miroslav Šimon.

Úklidové firmy nezdražily vůbec nebo jen cenu za dopravu. „Jelikož stoupají ceny pohonných hmot tak po Varnsdorfu se doprava neplatí, ale mimo Varnsdorf už to stojí sto korun,“ řekl majitel Varnsdorfské úklidové služby Václav Kotiš. Dodal, že nejvíce si u něj objednávají zákazníci v poslední době mytí oken. Za umytí klasického kuchyňského okna, které když je dvojité tak i rozšroubují, dají zákazníci okolo sta korun.

Za kompletní úklid celého bytu zaplatí zákazníci i tisíce. „Úklid celého bytu s vyčištěním sedaček a umytím oken stojí dva tisíce pět set až dva tisíce osm set korun,“ řekla Anna Weingartlová.

Lidé bývají obvykle i nedočkaví a chtějí mít vše hned hotové. „Nejvíce si objednávají úklid lidé na první polovinu prosince. Potom už chtějí mít svou vánoční pohodu,“ doplnil Václav Kotiš.

Někteří lidé by si ale úklidovou službu nikdy neobjednali. „Každý rok se i trochu těším na velký úklid. Myslím, že to k Vánocům patří, tak bych nechtěla, aby to za mě udělal někdo jiný,“ řekla obyvatelka Děčína Dobromila Talichová. Dodala, že jelikož má velmi početnou rodinu, tak si úkoly doma rozdělí, a když každý uklidí něco, tak to zvládnou bez problémů.