V lyžařských areálech na Děčínsku mají napilno. Začátek lyžařské sezony začal již ve Ski areálu Luž a zbylé dva areály na Jedlové a v Horním Podluží plánují start na tento víkend.
Ve Ski areálu Luž je v současné době asi šedesát pět centimetrů sněhové pokrývky a v provozu je jeden vlek a to vlek u Pitkina, ale pokud se zájem lyžařů zvýší, není podle vlekaře Filipa Doskočila problém, spustit i druhý. „Možnost umělého zasněžování nemáme, tak se musíme spoléhat na to, co nám nadělí příroda. Když se letošní sezóna vydaří jako loni, budeme spokojeni, jako jediní jsme totiž měli vleky v provozu skoro měsíc. Pokud bude sezona delší, tak se zlobit nebudeme,“ dodal s úsměvem Doskočil.
Také sjezdovka Děčíňákům nejbližší, v Dolním Podluží už brzy bude v provozu. „Práce na sjezdovce a vleku jsou ve finále. Zavěšujeme kotvy, provoz chceme spustit zítra odpoledne,“ řekl starosta Horní Podluží Karel Kopecký. Dodal, že na sjezdovce je již dostatek sněhu, ale i přesto se ještě chystají uměle zasněžovat, aby byl celý areál připraven na přepokládaný nápor lyžařů. Jedním z cílů umělého zasněžování je i to, aby byl na sjezdovce dostatek sněhu především na Vánoce, které jsou po ekonomické stránce pro obec, jako provozovatele vleku, nejzajímavější. Kopecký doufá, že se letošní lyžařská sezóna vydaří.
Zahájení provozu na sobotní ráno chystají také na Jedlové. „Sněhová pokrývka není zatím moc kvalitní, je asi čtyřicet centimetrů sněhu, ale podklad je špatný, je mokrý. Doufáme, že začne mrznout,“ uvedl Jiří Žďárský předseda TJ Slovan Varnsdorf, která je provozovatelem lyžařského areálu. Dodal, že v provozu bude zatím vlek na Jedlovou, vlek na Mezičky spustí až bude kvalitní podklad. „Zkoušeli jsme sjezdovku na Mezičkách upravit rolbou, ale místo sněhu jsme hrnuli bláto,“ postěžoval si Žďárský. Ani v tomto areálu není možnost umělého zasněžování, ale koupi zařízení na výrobu umělého sněhu plánují na příští rok.
Výborné podmínky pro běžecké lyžování nabídnou o víkendu běžecké tratě nad Polevskem v Lužických horách. V současnosti zde leží padesát centimetrů sněhu. Od úterý upravují okruhy nad Polevskem skútry běžeckého oddílu Ski Polevsko. „Na údržbu tratí má oddíl dva skútry a zařízení na válcování sněhu a úpravu stop. Ročně však stojí údržba tratí několik desítek tisíc korun, které běžecký klub získává od obcí či sponzorů,“ řekl Jan Šmíd, člen oddílu běhu na lyžích Ski Polevsko.