Pokud někdo čeká radu od zubaře, jak má o svou dutinu ústní pečovat, tak se většinou nedočká. Platí to i u zubařů na Děčínsku. Musí si o ni požádat.
„Úplně automaticky rady nerozdáváme,“ potvrdil zubní lékař z Děčína Tomáš Charvát. Dodal, že rady rozdává především pacientům, kteří mají nějaký zdravotní problém a nebo si o ni požádají.
Jinde radí dětem, jak si správně čistit zuby.
„Dříve chodili na preventivní prohlídky žáci ze základních škol se školou, ale od roku 2002 je to zrušené a každý rodič si musí sám hlídat prohlídky u zubaře u svých dětí,“ řekla sestra u zubního lékaře v Benešově nad Ploučnicí Jiřina Matajová. Doplnila, že rodiče na to, ale příliš nedbají.
Jiní zubaři se snaží radit všem bez rozdílu. „Je jedno, jestli má pacient nějaké potíže nebo ne, snažíme se každému při prohlídce poradit a informovat o různých způsobech péče,“ zdůraznil zubní lékař z Rumburku Kamil Vodvárka.
Lidé, i když chodí k zubaři pravidelně, ale mají strach.
„Chodím na prohlídku každý půl rok, ale nikdy z toho nemám dobrý pocit,“ řekla obyvatelka Děčína Dagmar Krausová. Dodala, že jako malá má na zubaře špatné vzpomínky, ale ví, že pravidelné prohlídky jsou nutné, a tak své děti motivuje k tomu, aby se zubaře nebály.
Někteří lidé mají ze zubaře velký strach. Odborník ale obecnou radu, jak strachu předejít, nemůže poskytnout.
„U každého člověka je strach vyvolaný z jiných příčin,“ vysvětlila psycholožka z Děčína Dana Brázdová. Obecnou radu, jak se zbavit strachu ze zubaře, nedokáže poskytnout. „Klient by musel přijít ke mně,“ poznamenala Brázdová.