Sněhová nadílka už zaměstnala silničáře na Děčínsku. Vyjížděli skoro všude. „Nejhorší to bylo asi na Sněžníku a ve Verneřicích,“ řekla vedoucí provozu správy a údržby silnic v Děčíně Ivana Pekařová. Dodala, že v Děčíně na silnicích solili a v Jetřichovicích nebo v České Kamenici sypali pískem nebo drtí, protože silnice se táhnou chráněnou oblastí.
Ve Varnsdorfu napadlo patnáct až dvacet centimetrů sněhu. Kamiony, které jely z Chřibské do Rybniště včera ráno dokonce v zatáčkách zablokovaly dopravu. „Přes dvě hodiny jsem se nedostal z Chřibské do Varnsdorfu autobusem,“ volal do redakce rozzlobený tamní obyvatel. Silničáři technických služeb vyjížděli na všechny silnice.
V Rumburku měli o trochu více sněhu, a to okolo dvaceti pěti centimetrů. „Silničáři jezdili celé dny a i v noci. Vše je zatím bez problémů. Žádnou vážnou dopravní nehodu jsme neměli,“ řekl starosta Rumburku Jaroslav Sykáček. Doplnil, že ale někteří řidiči mají stále letní gumy.
Ani v jednom městě nezaznamenali vážnější poruchu elektrického vedení. Přitom o víkendu došlo na Děčínsku k pěti poruchám na vedení vysokého napětí a k dvaceti poruchám na vedení nízkého napětí. Elektřina nešla v centru Děčína ani v noci na včerejšek. „Nejčastějšími příčinami výpadku byl pád stromů nebo větví na vedení, kvůli těžkému sněhu,“ řekla mluvčí skupiny ČEZ Soňa Hendrychová. Dodala, že do terénu vyjížděly okamžitě poruchové čety a pracovaly na odstraňování poruch.
Kvůli sněhu řidiči častěji havarovali. O víkendu policisté evidovali sedmnáct a včera do čtrnácté hodiny šest nehod. „V Želenicích řidič autobusu nejel příliš rychle, ale přesto dostal smyk a narazil do plynové rozvodné stanice,“ řekl policejní mluvčí Jan Šmíd. Doplnil, že většina nehod je ve Šluknovském výběžku, kde je více sněhu. Nehody se obešly bez vážnějších zranění.
Sníh vyhnal
i stavaře
Víkendový sněhový příděl v Děčíně zkomplikoval postup sanace nebezpečných skal v oblasti Červeného vrchu. Terén ve svazích nad Drážďanskou ulicí sníh podmáčel, místy se tam vytvořily sněhové škraloupy. „Dosud jsme mohli pokračovat i s betonáží a dalšími pracemi. Sníh nás ale přinutil veškeré zásahy o víkendu přerušit, protože riziko úrazu v tak špatných podmínkách je prostě vysoké. Počasí je pořád nepříznivé a tak nevíme, kdy budeme moci v sanačních pracích pokračovat,“ uvedl stavbyvedoucí ústecké společnosti AZ Sanace Petr Ujfaluši. Jestli se z důvodu nuceného přerušení prací termín dokončení sanace posune nebo se zdržení podaří nějakým způsobem dohnat, to zatím upřesnit nedokázal. Lidem v oblasti Červeného vrchu a Přípěře více klidu před hrozícím skalním nebezpečím přinese více než tři sta metrů dlouhý záchytný plot, který zabrání padání balvanů a menších kamenů nad zástavbou rodinných domků. Toto opatření doplňuje střední sanaci bloků a masivů, u nichž bylo vysoké riziko nečekaného zřícení. „Museli jsme přikročit ke kombinaci veškerých možných zabezpečovacích prvků. V těch svazích ve své podstatě ani tak nejde o klasické pískovcové masivy, ale spíše se jedná o poměrně velké suťové pole,“ připomněl veškeré způsoby sanace Petr Ujfaluši. V některých místech ústecká odborná firma používá i kotvící lana nebo pevné kotvy a stavbaři také přikročili k podezdívkám masivů. Některé z nich se už podařilo sanovat.