Zájem lidí na Děčínsku o očkování proti chřipce zatím není příliš velký. Ale to je problém celé České republiky. Zatímco v západních zemích Evropské unie se nechává očkovat proti chřipce v průměru 22 procent populace, u nás je to pouhých 7 procent obyvatel. To je také jeden z důvodů, proč na začátku chřipkové sezóny, Všeobecná zdravotní pojišťovna připravila pro stálé klienty příspěvek ve výši tří set korun. Cena vakcíny se na Děčínsku pohybuje od sto sedmdesáti do dvouset padesáti korun, cena za aplikaci u lékaře je různá. Někde očkují za poplatek, někde zdarma. „Ve většině případů tak mají naši pojištěnci očkování zcela zdarma. Jedinou podmínkou pro získání příspěvku je, aby byl klient u VZP pojištěn nepřetržitě alespoň tři roky,“ řekl vedoucí tiskového oddělení Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod. Dodal, že aby mohl být pojištěnci příspěvek proplacen, musí si schovat účtenku od vakcíny a doklad o zaplacení aplikace u lékaře. Tyto doklady pak přinést na svou pobočku VZP, kde mu účtenky proplatí.
Nárůst zájemců, který VZP předpokládala, však v ordinacích praktických lékařů na Děčínsku nezaznamenali. „Informace o příspěvku na vakcinaci proti chřipce proběhla nejprve v médiích a až poté nám byla doručena do ordinace a to zhruba minulý týden. V této době již byla většina pacientů, kteří se nechávají očkovat pravidelně přeočkována,“ uvedla praktická lékařka pro dospělé v Rumburku Jana Vavříková. Dodala, že většina pravidelných pacientů si účtenku o zaplacení vakcinace neschovává, a tak nemají šanci, aby jim pojišťovna příspěvek proplatila.
Stejného názoru je i děčínská lékařka pro dospělé Mudr. Marie Bílá, která si myslí, že pojištovna měla ordinace lékařů o této možnosti informovat na začátku očkovací sezóny a ne až skoro na jejím konci. „Očkovat ještě můžeme, pacienty o této možnosti informujeme, ale ti, kteří se nechávají očkovat pravidelně, tu již byli a šance, že mají účtenky uschované, je mizivá,“ řekla Bílá. Ti, kteří mají účtenky o vakcinaci uschované si u svého praktického lékaře mohou i zpětně zažádat o potvrzení o aplikaci.
Lékárny na Děčínsku zvýšený nárůst rovněž nezaznamenaly. „Je těžké srovnávat zájem o vakcínu s předchozím rokem, jelikož loni byl velký problém s dodávkou. Ale vakcín jsme prodali dost,“ uvedla Eliška Zemanová farmaceutická asistentka z Lékárny na náměstí ve Šluknově. Podle magistry Pavlíny Zubrové z děčínské Lékárny u divadla je zájem o vakcínu relativně vysoký, i když teď pomalu opadá.
Podle epidemiložky děčínské hygienické stanice Lenky Šimůnkové je vakcinace proti chřipce účinná. „I když třeba nezabrání onemocnění, zmírní jeho průběh,“ řekla včera Šimůnková. Doplnila, že chřipková epidemie zatím nehrozí, ale mohla by propuknout zhruba v lednu.