ILONA ROSENKRANCOVÁ
Česká Kamenice/Salzburk/Za vítězství v celorepublikové soutěži týmů dětských domovů Out of Home získalo desetičlenné družstvo českokamenického dětského domova kromě jiného i zájezd na jeden a půl dne do rakouského Salzburku. Tam byla pro děti připravena prohlídka soukromého leteckého muzea Hangar-7 a návštěva města. Na výlet se všichni těšili a den odjezdu, pátek 9. listopadu v 15 hodin odpoledne, skupina dětí a dvou vychovatelek dětského domova s radostí očekávala. „Pravdou je, že původně to měl být letecký zájezd na jeden den na fotbalové utkání české Sparty v Salzburku. Pak nastala změna. Slíbili nám třídenní autobusový zájezd.
Nakonec jedeme na jeden a půl dne,“ řekla jedna z vychovatelek Vlaďka Veselá. Na výlet se však těšili.
Na všechny čekala dlouhá cesta v autobuse, kde panovala dobrá nálada plná očekávání. Cesta plynula bez problémů. I průjezd Prahou v pozdních odpoledních hodinách se obešel bez komplikací. V Českých Budějovicích se k výpravě přidal asistent vítězného týmu Ondřej Zeman. Nyní už byla posádka v plném počtu. Bezproblémově autobus projel hraniční přechod a vydal se směrem na Linz a Salzburk. Před půlnocí dorazil za občasného sněžení do Salzburku, kde posádka očekávala i ubytování. Přesná adresa hotelu výpravu však směrovala mimo město. Asistent týmu Ondřej Zeman telefonicky zjistil, že zmíněný hotel leží dalších 120 kilometrů jižně od Salzburku v alpském středisku Mauterndorf. Pro všechny to znamenalo další dvě hodiny jízdy v hustém sněžení.
K hotelu Gasthof - Weitgasser autobus dorazil před druhou hodinou v noci. Skupina se ubytovala ve stylovém alpském hotelu s perfektním vybavením. Některé pokoje byly vybaveny dokonce vanou. Teplou koupel po dlouhé cestě přivítali všichni. Děti uvítaly televizi se třemi desítkami programů na pokojích a na únavu zcela zapomněly.
Po krátkém spánku se skupina výletníků sešla u bohaté snídaně připravené formou švédských stolů. Každý si k jídlu vybral podle své chuti. Všichni se shodli, že ubytování bylo dokonalé, leč krátké.
Těsně před odjezdem zpět do Salzburku si především děti užily zimních radovánek a koulovaček. „Cesta se sice protáhla, ale zase bychom neměli sníh. Už teď vím, že si děti odvezou nezapomenutelné zážitky,“ řekla vychovatelka Himmelová. Na tom se s dětmi skutečně shodla. „Sníh se mi opravdu líbil, užili jsme si ho,“ potvrdila Iva z vítězného týmu. K leteckému muzeu Hangar – 7 v Salzburku výprava dorazila okolo poledne. Nejrůznější letecké stroje, motorky, formule, stíhačky, vrtulníky zaujaly nejen chlapce. „Moc se mi líbily hlavně motorky,“ řekl Sváťa. Z výstavy byla nadšená i děvčata. Velkým překvapením pro mnohé byly luxusní toalety vyzdobené kyticemi z živých květů. Vše samozřejmě barevně doladěné. „Výstava byla pěkná, ale chyběl nám tu průvodce a tlumočník, od kterých bychom se dozvěděli nějaké informace o výstavě,“ postěžoval si asistent Ondřej Zeman.
Asi po hodinové prohlídce skupina dorazila do centra Salzburku. Prohlídku historického centra města však překazil hustý déšť a hledání banky, ve které byly uloženy peníze na jídlo pro celou skupinu. Z plánovaných více než dvou hodin pobytu se stala hodina. Po úspěšném dohledání bankovního ústavu, kde měli ještě naštěstí otevřeno i v sobotu odpoledne, se promočení výletníci vydali okolo třetí odpoledne na zpáteční cestu do České republiky. Cesta utíkala rychle i přes hustý déšť, mlhu a místy silné sněžení. Po příjezdu do Čech se skupina dětí i dospělých dočkala kýžené a především dětmi dlouho očekávané večeře v restauraci Z kamene v jihočeských Nažidlech. Po výborném jídle si většina účastníků zájezdu dopřála ještě pověstnou třešničku na dortu v podobě sladkých zmrzlinových pohárů nebo palačinek se šlehačkou a čokoládou.
Po odjezdu z restaurace panovala v autobuse skvělá nálada až do Prahy, kde skupinu opustil asistent výpravy a jeden člen vítězného týmu českokamenického dětského domova Sváťa. Cesta do Dětského domova v České Kamenici už uběhla rychle a bez obtíží. Perfektní práci odvedl řidič mikrobusu, který výpravu bezpečně dopravil zpět.
Dětem se výlet líbil a na každého udělalo největší dojem něco jiného. Několik dětí se shodlo na tom, že nejvíce se jim líbilo ubytování. „Ubytování fakt bylo perfektní, televize na pokoji, vana a pohodlná postel byla skvělá,“ uvedl Pepa. Děvčatům se zase nejvíce líbily sněhové radovánky.
Výlet do Salzburku však provázely i potíže. „S nedostatky jsme se srovnali dobře. Faktem je, že jsme od výletu čekali mnohem více. Akce, které sponzoruje Red Bull, bývají vždycky dokonale organizované. Tentokrát bohužel to samé říci nemohu,“ dodal asistent týmu Ondřej Zeman.
Na závěr je nutné dodat, že se děti přes nedostatky povznesly, a cestu si i s vychovatelkami užily v té největší možné míře.