Supermarkety se na Vánoce připravují od léta, malí obchodníci až nyní. Shodují se na tom, že s příchodem obchodních gigantů se z jejich krámků vytrácí kouzelná atmosféra Vánoc. „Většina lidí jde nakoupit raději do velkých obchodů, kde mají vše na jednom místě, ale chybí tam přece osobní přístup k zákazníkovi, který mi preferujeme,“ řekla Alena Suchánková spolumajitelka obchodu Dárky z Lásky na děčínské Křížové ulici. Protože prodává především dárkové zboží, atmosféra Vánoc se v jejím obchodě snáze udržuje. „V minulých letech to byly pěkné předvánoční časy, snažíme se, aby to tak bylo pořád, ale je to stále složitější,“ povzdychla si Suchánková. Obchod má otevřeno každou adventní neděli, otvírací doba je závislá na počtu zákazníku, ale dopoledne je otevřeno vždy. „Pokud zájem lidí neopadne ani po poledni máme otevřeno až do té doby, dokud nepřestanou chodit,“ pozvala Suchánková.
Menší počet zákazníků v některých obchodech musí řešit i zkrácením pracovní doby o Adventu. V některých obchodech, kde bylo dříve otevřeno po všechny čtyři adventní neděle, bude letos otevřeno už jen o Stříbrné nebo pouze o Zlaté neděli. „Otevřeno budeme mít pouze poslední dvě adventní neděle, zájem zákazníků není tak velký aby bylo potřeba mít otevřeno po všechny čtyři,“ řekla Jitka Žežulová, asistentka prodeje z děčínského knihkupectví Alena Vyoralová. Knihkupectví už nyní nabízí velké množství zajímavých slev. Láká zákazníky alespoň na vánoční balení zdarma, stejně jako některé další malé obchody.
„Žádné vánoční slevy nemáme, na to jsme příliš malý obchod. Zlevňujeme jen kvůli vyprodání zásob,“ poznamenala Monika Ornetová, spolumajitelka prodejny Oděvy Hana Ornetová. Zda otevře o adventních nedělích, nevěděla. To Martina Šťáhlavská z Milenia Varnsdorf už má jasno. „Všechny adventní víkendy budeme mít otevřeno celé dopoledne, jako vánoční akce nabízíme slevy na zboží,“ tvrdila. Lidé se o vánoční atmosféru nenechají ochudit. Kromě toho, že obdivují vánoční výzdobu měst, těší se i na nejrůznější vánoční trhy. „Těším se na ten, který určitě bude na děčínském zámku. Jezdí tam spousta stánkařů s nejrůznějším zbožím, a to velmi vkusným. Popíjíme svařené víno, všude voní purpura a františek a já doufám, že letos k tomu bude i pořádný mráz a sníh,“ řekla Jana Homolková z Děčína. Těm, kteří nevědí, jak atmosféru Vánoc zařídit, poradí v Zemědělsko - zahradnickém vzdělávacím centru „Libverdský dvůr,“ kde prvního prosince pořádají seminář na téma Čas adventu. Za poplatek tři sta padesát korun, tak lidé dostanou slaměnou podložku, chvojí a drobné aranžerské přízdoby a pod vedením zručných lektorek se naučí jak si vyrobit vlastní adventní věnec. Každý účastník má možnost získat osvědčení o absolvování kurzu.