Osobní lodní doprava má v Děčíně dlouholetou tradici. Jestli ovšem budou moci turisté obdivovat krásy labského kaňonu z paluby výletní lodi i v příští turistické sezoně zatím není jasné. Magistrát města by zájem o výletní loď měl.
Ani současný provozovatel osobní lodi Děčín Ivan Julák není proti. Podle jeho slov však je možné i to, že svoji živnost přestěhuje do jiného města. „Je to jedna z variant, kterou zvažuji. Provoz osobní lodi možná přestěhuji do míst, kde problém s vodou není tak častý. Například do ústeckého Vaňova,“ řekl Ivan Julák. Doplnil, že letošní rok byl vzhledem k dlouhodobému nízkému stavu vody přímo vražedný. Přesto podnikatel nevylučuje možnost jezdit v Děčíně i v příštím roce. „Jestli zůstanu v Děčíně záleží na mnoha okolnostech. Hodně může napovědět i dlouhodobá meteorologická předpověď počasí. Důležitou podmínkou setrvání v Děčíně je i to, jestli mi město poskytne dotace nebo ne,“ pokračoval Ivan Julák.
Zda dotace od města obdrží právě současný kapitán osobní výletní lodi Ivan Julák zatím není jasné. „Magistrát města připravuje vyhlášení výběrového řízení na provozovatele lodi na příští sezonu. Lodní doprava na trase Děčín – Hřensko se totiž významně podílí na rozvoji cestovního ruchu ve městě,“ řekla tisková mluvčí děčínského magistrátu Romana Silvarová. Doplnila, že děčínský magistrát bude také projednávat dotaci pro provozovatele lodní dopravy.
V zájmu města také je, aby byl provoz na trase Děčín – Hřensko i bezproblémový. „Proto budou veškeré podmínky provozu lodi ošetřeny ve smlouvě, včetně případných sankcí,“ dodala mluvčí Romana Silvarová.
O tom, že provoz výletní lodi nebyl bez problémů, svědčí i ohlasy turistů, kteří marně čekali na nástupním můstku. Lodi se však nedočkali. Kapitán se však hájí tím, že nebyl dostatek vody. „Abych mohl vyjet na řeku musí ústecký vodočet ukazovat minimálně 170 cm. To je kritická hranice. Stavy vodočtu v letošní sezoně mám zaznamenaný,“ vysvětlil kapitán Julák.
Turisté však tvrdí, že zatímco německé lodi po Labi pluly, výletní loď Děčín stála. „To je způsobené tím, že si německé lodě nechají pustit vlnu z ústeckého zdymadla a svezou se po ní,“ hájil se kapitán lodi Děčín Julák.
Vzhledem k tomu, že letní turistická sezona už skončila, měl současný provozovatel výletní lodi do konce týdne předložit vyúčtování dotace od města Děčín. Kapitán rovněž musí osobní loď připravit na revizi. „Aby loď mohla vyplout musí mít platné doklady,“ dodal kapitán výletní lodi Ivan Julák.