Celé tři a půl miliardy korun by do konce roku měli v celé České republice utratit silničáři při opravách dálnic, rychlostních silnic a silnil I. třídy.
Na Děčínsko z této sumy připadne deset a půl milionu korun. Tato částka vyjde jen na necelých osmnáct kilometrů silnic.
„Mimořádné finanční prostředky musíme vyčerpat do konce roku. Technologickým výzkumem jsme zhodnotili nejvíce poškozené komunikace. U některých nemusí být poškození patrné na první pohled, ale včasná a řádná oprava je pro nás lacinější,“ řekla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková.
Rekonstrukce některých úseků silnic se ale zdají nejen řidičům zbytečné. „Jezdím denně a velmi mě překvapilo, že zase frézují silnici mezi Modrou a Děčínem. Tento úsek kompletně opravovali v minulých letech,“ řekl řidič z Jílového u Děčína Vladimír Pešek. Myslí si, že silničáři tak na opravu utrácejí peníze, které by se daly použít na jiné horší úseky.
Silnice se v tomto místě dočká oprav v délce skoro osmi kilometrů.
„Součástí stavby bude i oprava krajnic v potřebných místech. Na závěr přibude také nové vodorovné značení z plastu,“ uvedl místostarosta Jílového u Děčína Václav Zibner.
Doplnil, že v příštím roce komunikaci doplní i směrové sloupky, měla by být opravena či doplněna svodidla a svislé dopravní značení. „Vím, že některým lidem se rekonstrukce může zdát zbytečná, ale musí chápat, že v poslední době je tento úsek zatížen velmi frekventovanou dopravou a proto město pokládku nového koberce jen vítá,“ řekl Zibner.
Dalším úsekem, kterého se rekonstrukce týká, je silnice mezi obcemi Huntířov a Česká Kamenice. Z pohledu starosty obce Huntířov Josefa Záruby nebyla silnice zase v tak hrozném stavu, aby pokládka nového povrchu byla nutná. „Vím o úsecích, kde by to bylo potřeba mnohem víc, ale tyto práce jsou rozhodnutím Ředitelství silnic a dálnic a my jako obec je vítáme,“ dodal Záruba. V nedávné době cestáři na žádost obce opravili část silnice I. třídy procházející obcí, která plynule navazuje na právě opravovaný úsek.
Radost nad opravami silnic ve svém katastru neskrýval starosta Varnsdorfu Josef Poláček. „Silnice na Studánku je v katastrofálním stavu,“ tvrdil starosta. Důvodem je podle něj to, že silnici zatěžuje nadměrná kamionová doprava a nedostatečné odvodnění. „Na hraničním přechodu mají váhy na kamiony, ale prozatím nefunguje, tak na silnice vyjíždějí přetížené kamiony,“ dodal Poláček. U silnice by bylo potřeba také vybudovat chodník. „Zatím jsme o tom s Ředitelství silnic a dálnic nejednali, ale byli bychom velmi rádi, kdyby komunikaci pro pokládku chodníku připravili. Sami bychom si pak výstavbu chodníku zaplatili,“ řekl Poláček.