Už tři trestní oznámení za posledních šest měsíců má na krku děčínská nemocnice. Jedno podal před týdnem přítel ženy, jež zemřela krátce po porodu, další bratr muže, který zkolaboval před dveřmi ordinace interního oddělení. Policie oba případy šetří, přizvala k nim soudní znalce. „Třetí případ, úmrtí dítěte po porodu jsme uzavřeli a odložili. Dítě podle znalců nezemřelo vinou lékařů,“ uvedl děčínský policejní mluvčí Jan Šmíd. Miloslav Sanktus, jemuž zemřel třiatřicetiletý bratr viní konkrétní lékařku z toho, že neposkytla jeho bratrovi náležité ošetření. „Já chci vědět proč zemřel. Chci vědět, zda mohl žít, kdyby mu lékařka okamžitě udělala všechna potřebná vyšetření,“ řekl bratr zemřelého Miroslav Sanktus. Podle něj podcenila bratrovy potíže. „Jen mu změřili tlak, odebrali krev a poslali ho do čekárny. Tam musel víc než hodinu čekat,“ popsal Sanktus událost, jež se stala už v červenci, ale on teprve nyní dostal odvahu zveřejnit ji. Bratrův stav se podle něj zhoršoval, a tak jeho přítelkyně, která ho do nemocnice doprovázela, požádala o rentgenologické vyšetření. Na něj už mladý muž nedošel. Před budovou interny zkolaboval. Po půlhodinových marných pokusech o oživení zemřel. „Nechci, aby náš případ někdo zametl pod koberec, nechci za každou cenu něčí hlavu, ale jestli lékařka něco zanedbala, musí být za to zodpovědná,“ řekl Sanktus.
Domnívá se, že kdyby bratr podstoupil více odborných vyšetření, mohli lékaři odhalit přesně jeho momentální potíže. Nepopírá, že bratr byl nemocný. Měl deprese, kouřil, byl obézní. V jeho dokumentaci z pitvy je také uvedeno, že trpěl degenerativním onemocnění srdce a dalšími komplikacemi, zemřel na edém plic. „Ale kdyby lékaři zasáhli a udělali včas potřebná vyšetření a poskytli mu léky, mohl žít, byť by třeba nemohl dělat všechno, co dřív dělal, ale byla by to jeho volba. Lékaři mu na vybranou nedali,“ stál si na svém Sanktus.
Podle Jiřího Vondry, mluvčího Krajské zdravotní a. s. v Ústí nad Labem, jejíž součástí je nyní i děčínská nemocnice, žádnou stížnost nemocnice nemá a tvrzení o jakkoli nestandardním jednání a chování ošetřujícího personálu ve vztahu k tomuto případu odmítl. „Informace, které předal pan Sanktus Deníku, pokládáme za souhrn názorů, obsahujících krom vlastní názorové roviny také řadu zkreslených údajů, ale bohužel také údajů nezakládajících se na pravdě,“ řekl včera Vondra.
Potvrdil, že pacient zemřel dřív než bylo možné provést rentgen. Ve chvíli jeho smrti neměli lékaři k dispozici ani výsledky laboratorních vyšetření vzhledem k době nutné pro jejich zpracování. „Pro úplnost uvádím, že funkce dýchacích cest byly téhož dne vyšetřeny ve specializované privátní plicní ambulanci v Ústí nad Labem, pacient byl bez nálezu a bez potíží,“ dodal mluvčí. Uvedl také, že muž dokonce dvakrát odmítl uložení na lůžko do doby, než dojdou výsledky z laboratoře. „Žádný ze zaměstnanců Nemocnice Děčín p.o se nevyhýbal jednání s pozůstalými, jednali s nimi pětkrát ve čtyřech různých dnech,“ poznamenal mluvčí Vondra.