Do včerejší osmnácté hodiny mohly obce, na jejichž bedrech leží výměna řidičských průkazů ,sdělit ministerstvu vnitra, zda chtějí, aby řidiči, kteří dosud nevyměnili své průkazy, dostali formuláře poštou. Ty by vyplnili, přiložili fotografii, vše nechali ověřit u notáře a odeslali úřadu. Úřad by pak vystavil průkaz nový. Někteří řidiči jsou nadšeni, ministerstvo dopravy méně. „Naráží to na několik překážek. Pošta by dostala osobní údaje řidičů a to je proti zákonu o jejich ochraně, vytisknout a rozeslat na sedm set tisíc formulářů něco stojí. Pokud řidič formulář špatně vyplní a odešle, úřad ho musí vyzvat, aby se dostavil k opravě. Tak se vydání neurychlí, spíš naopak,“ vysvětlil mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.
Jiného názoru je však ministerstva vnitra. „Obce si to samy vyžádaly,“ tvrdil včeraVladimír Řepka z tiskového odboru. Připustil však, že to mohla být jen města, jež mají vydat ještě velký počet nových řidičských průkazů. „Pokud si to obce nebudou přát, akce se neuskuteční,“ slíbil.
Úřad pro ochranu osobních údajů se k záležitosti zatím nemůže přesně vyjádřit. Nezná totiž princip, jak by si ministerstva informace o řidičích předávala a pak je posílala dál. „Ale pokud by to fungovalo tak, že by si je předala mezi sebou a pak dál České poště, mohl by v tom být z pohledu zákona o ochraně osobních údajů problém,“ řekl pracovník tiskového oddělení úřadu Jan Folda.
Na dva tisíce sedm set řidičů si ještě nevyměnilo řidičské průkazy na Děčínsku, další patnáct set na Rumbursku a Varnsdorfsko by jich mělo měnit ještě téměř tisíc. „Předpokládáme, že určité procento lidí vůbec nepřijde. U nás odhadují, že jich bude polovička. Buď proto, že už nebudou řídit kvůli stáří, nebo se na to prostě vykašlou,“ řekl Stanislav Stromko z varnsdorfské radnice. Obdobně uvažují i v Děčíně či Rumburku. Pokud řidiči přijdou třeba až v březnu, pokuty od úřadu se bát nemusí. „Zaplatí pouze správní poplatek padesát korun,“ uvedla vedoucí oddělení správní agend děčínského magistrátu Miroslava Višínová. Pokud však policisté po novém roce zadrží řidiče, jenž nemá průkaz vyměněný a ani o to nepožádal, pokutu dostat může.
Lidé, kteří si průkaz už měnit nechtějí, se ho mohou vzdát. I to má svá zákonná pravidla. „Jsou povinni řidičský průkaz odevzdat na úřad,“ uvedla vedoucí odboru civilně a dopravně správního rumburské radnice Alena Jánská. Doplnila, že v Rumburku jsou lidé ukáznění a ti, kteří jezdit nechtějí, průkazy přinášejí na úřad. Kromě toho, že průkaz odevzdají, musí se ho vzdát i písemně , a to formou oznámení, jež bude obsahovat nejen jméno ale i bydliště, rodné číslo a datum narození a datum vydání řidičského oprávnění.
Ani jeden z úřadů neplánuje, že by pracoval o sobotách. „Minulý týden si přišlo vyměnit řidičské průkazy jen pětadvacet lidí, myslím, že by v sobotu přišel málokdo,“ vysvětlil varnsdorfský Stanislav Stromko.