Mezi skoro pěti stovkami případů takzvaných černých odběrů elektřiny, které energetici zjistili v průběhu letošního roku na severu Čech, figuruje i několik desítek přistižených provinilců z Děčínska. Způsobené škody musí společnosti ČEZ uhradit a čekají je i další nepříjemnosti.
„Neoprávněné odběry se daří zjišťovat stále častěji. Obrovské jsou i vznikající škody. Například v loňském roce pracovníci specializovaného odboru na celém distribučním území odhalili skoro tři tisíce tři sta takových případů a částka vyčíslená za náhrady škody dosahuje výše sto dvaceti milionů korun,“ připomněla mluvčí skupiny ČEZ pro severní Čechy Soňa Hendrychová.
V jednotlivých případech se vymáhané náhrady škod pohybují řádově od několika tisíc až po statisícové sumy tehdy, když se ke krádežím elektřiny odhodlají i podnikatelské subjekty napojením svých provozoven a dílen. Mezi zloději elektřiny figurují i zjištěné pěstírny marihuany. „Mnohé takové kauzy samozřejmě končí u soudu. Bývá to sice často velice zdlouhavá cesta, některé spory se táhnou i řadu let, ale vesměs jsme v nich byli úspěšní,“ rekapituloval vedoucí odboru netechnických ztrát ČEZ Měření Stanislav Koubek.K tomu, aby mohli bez řádného placení za elektřinu svítit a používat domácí elektrospotřebiče, lidé vymýšlejí nejrůznější způsoby napojení na rozvody elektrické energie. Je to celá plejáda fíglů.O detailech takových nelegálních přípojek se energetikům ale příliš mluvit nechce.
„Popisovat podrobnosti takových napojení by se mohlo stát docela dobrým návodem pro další zloděje elektřiny. Řekněme, že to jsou často připojení na holé dráty vodičů a jinde zase důmyslně ukrývané kabely v délce i několika desítek metrů,“ bránila se bližšímu popisu Soňa Hendrychová.
Neoprávnění odběratelé krádežemi elektřiny riskují nejen bezpečnost ve svých domácnostech, ale ohrožují i blízké okolí. Svědčí o tom nejen některé události z Děčínska, ale i z dalších míst distribučního území ČEZ. Jen za poslední rok došlo na severu Čech k více než deseti dílčím malým nebo i rozsáhlejším požárům, jejichž příčinou byly nelegální a tedy i neodborné přípojky elektřiny,“ zdůraznil možné nebezpečí Stanislav Koubek.
Jeden z případů skončil tragicky. V rodinném domku, do kterého proudila elektřina nelegální přípojkou, uhořely dvě nezletilé děti. Za normálních okolností by dodávky elektřiny k tamnímu přímotopnému tělesu při přetížení sítě vypnul jistič. Jenže žádné takové pojistky ve zlodějské přípojce zbudovány samozřejmě nebyly. V dalším případě byl požárem v jednom bytě kvůli nelegální přípojce ohrožený celý panelový dům, jehož nájemníci se museli evakuovat.