Park na Máchově náměstí v Děčíně je v noci už několik týdnů zahalen do tmy. Od té doby, co zde město zahájilo rekonstrukci náměstí a výstavbu parkoviště v přilehlých ulicích, je veřejné osvětlení mimo provoz.
Park se tak stává útočištěm pro bezdomovce a party teenagerů. Výjimkou nejsou převrácené koše, střepy od rozbitých lahví či rozházené a pošlapané lavičky.
K odpočinku si tam někdo přinesl dokonce i matrace. Obsah matrací se stává ideální hračkou pro psy, kteří ho úspěšně roznáší po parku.
Problémy zaznamenali místní obyvatelé i v domech. „Náš dům byl vždy klidný a nikdy se tu nic neztratilo. V posledních čtrnácti dnech se už dvakrát do našeho vchodu dostal naprosto neznámý člověk, vypáčil dveře na půdě a zcela bez ostychu se procházel po domě. Vypadalo to jakoby si vytipovával byty,“ řekl místní obyvatel, který nechtěl zveřejnit své jméno.
Aby se obyvatelé této lokality cítili bezpečněji, když jim zde nesvítí veřejné osvětlení, budou strážníci městské policie častěji hlídkovat.
„Dosud jsme tuto oblast kontrolovali zcela standardním způsobem. O tom, že na Máchově náměstí a v přilehlých ulicích nefunguje veřejné osvětlení, jsme vůbec nevěděli,“ řekl Horák.
Všem, obyvatelům poradil, aby v případě jakéhokoli problému volali linku 156. „Vše potřebné zjistíme na místě a strážníci tak mohou reagovat hned,“ dodal Horák.
Podle místních obyvatel se park už několik týdnů pořádně neuklízel.
Pracovníky, kteří zde dříve park pravidelně udržovali v relativním pořádku, tu nikdo z místních už několik týdnů neviděl.
Pracovnice oddělení správy majetku a komunálních služeb děčínského magistrátu Zdeňka Švirlochová ale tvrdila, že pracovníci veřejně prospěšných prací park uklízí třikrát týdně. „V parku se pravidelně nachází skleněné lahve, papírky a jiný drobný odpad. A to uklízíme. Matrace, které byly po parku rozházené, pracovníci připravili k odvozu a v nejbližším možném termínu je uklidí,“ přislíbila Zdeňka Švirlochová .
Park je neuklizený i proto, že se do něj nemohou pracovníci děčínských technických služeb dostat s technikou. „Po dohodě se stavebníkem a po obhlídce park uklidíme od nepořádku,“ uvedl provozně technický náměstek děčínských technických služeb Václav Svoboda.
Doplnil, že dnes už by mělo být vše v naprostém pořádku, veřejné osvětlení bude plně funkční podle toho, jak rychle budou pokračovat stavební práce na Máchově náměstí a v přilehlých ulicích. „My už máme práci hotovou z třiceti procent. V ulici jsme vyměnili tři staré sloupy veřejného osvětlení a od té doby celý park nesvítí,“ dodal Václav Svoboda.