Marný boj dosud svádělo město Česká Kamenice s lidmi, kteří nehradí poplatky za svoz komunálního odpadu.
Výše jejich dluhů už překročila hranici osmi set tisíc korun a tamní radnici došla trpělivost. Proti neplatičům chce postupovat ještě razantněji, než dosud.
„Radní nedávno schválili spolupráci s jednou pražskou firmou, která se zabývá právě vymáháním dluhů. Rozsah a způsob spolupráce ještě vedení města se zástupci firmy dohodne na společném jednání v příštích dnech,“ informoval tajemník městského úřadu Lubomír Tůma. Dodal, že v aktuálním seznamu českokamenických dlužníků za odpad figuruje více než tři sta jmen. Někteří lidé za tuto službu městu nezaplatili ani korunu, dlužníky se stali hned na počátku zavedení nového systému plateb.
„Vedení města nechce zůstávat jen u pouhého konstatování, že mnozí lidé za odpad neplatí. Jenže veškeré dosavadní výzvy a další úkony, které pracovníci městského úřadu činili a činí, zatím nepřinesly výraznější efekt. I to byl jeden z důvodů, proč chceme svěřit tuto agendu exekutorské firmě,“ vysvětlil Lubomír Tůma.
Mnozí z dlužníků pobírají dávky sociální podpory a pro peníze si chodí na radnici. „Je to jedna z možností, jak jim připomenout, že městu dluží a měli by své závazky alespoň dílčími srážkami z vyplácených peněz uhradit, aby se nedostali do ještě větších problémů. Někteří si peníze na umoření dluhů nechají srazit, s dalšími je to většinou velké dohadování. Mají tisíce argumentů, proč momentálně nemohou poskytnout ani stokorunu,“ uvedla vedoucí hospodářskosprávního odboru českokamenické radnice Marie Palečková.
Pro dávky si lidé přicházejí do kanceláře v sousedství pracovny starosty města. „Vím, jak to mají pracovnice našeho úřadu těžké. V případech, že vyžadují při výplatě dávek alespoň částečnou úhradu dluhu, bývám často svědkem nevybíravých reakcí. Jsou to mnohdy i hodně sprosté nadávky, kterými dlužníci naše úřednice častují,“ uvedl starosta Miroslav Weis.
Neplatiči za svoz odpadů nebo jiné služby ale nejsou v České Kamenici pouze takzvané sociálně slabší rodiny. Dluhy mají i lidé ekonomicky nepoměrně lépe situovaní. Myslí si, že platit nebudou, protože od města nic nepotřebují. „Nastávají ale situace, že přece jen něco potřebují. Shánějí byt, požadují pronájem pozemku nebo zajištění jiné služby. Město jim vstříc nevyjde, pokud své závazky nevyrovnají. Teprve pak se snaží vše napravit,“ uvedl tajemník Lubomír Tůma.