Vánoční stromky by letos neměly na Děčínsku podražit.
„Možná zdraží jen mírně,“ řekla prodavačka v zahradnictví v Děčíně Ivana Špičková.
Někde však mají prodejci problém sehnat potřebné množství vánočních stromků.
„Letos nebudeme mít tolik smrčků, protože dodavatel od kterého je bereme, má vlastní školky a letos jich nemá tolik,“ vysvětlila prodavačka stromků z Varnsdorfu Věra Kačerová. Dodala, že stále ještě neřekl cenu, za kterou jim stromky prodá. „Takže nedokážu odhadnout, zda bude cena vyšší či nikoliv, ale prudké zdražení neočekávám,“ řekla.
Jiná zahradnictví mají stromky jen v květináčích.
„Stromky v květináčích máme už teď a lidé si pro ně chodí, protože v květináči dlouho vydrží,“ řekla prodavačka z děčínského zahradnictví Dana Falcmanová. Doplnila, že také jejich cena je stejná jako v předešlých letech. Liší se vždy jen o pár korun.
„Mám radši stromky v květináči, protože hned neopadají a nenadělají takový nepořádek jako stromky řezané,“ řekl Josef Vraný. Dodal, že samozřejmě nejlepší na tohle jsou stromky umělé, ale ty neudělají takovou vánoční atmosféru a tolik doma nevoní.
Jiní lidé živé stromky ani nekupují. „Když jsem měla malé děti, tak jsem měla živý stromek každý rok. Teď jsou děti dospělé a umělý stromek nám stačí. Nemusí se každý rok kupovat nový,“ řekla obyvatelka Děčína Jolana Novotná.
Místo na prodej vánočních stromků si zatím ještě nikdo nezamluvil.
“Zamluvili si jen místo na stánek se jmelím a několik stánků s kapry,“ řekla mluvčí Magistrátu města Děčín Barbora Vechová.