Lidé v Děčíně nevědí a neví to zatím ani radnice. Příspěvková organizace Zámek a kulturní společenské středisko, jež kurzy zajišťovala k poslednímu dni roku zanikne. Město zatím za vzdělávací středisko náhradu nenašlo.
Původní představa vedení města, že vzdělávání obyvatel bude zajišťovat Evropský institut vzdělávání, nevyšla. „Bylo by to pro město vysoce finančně nákladné,“ uvedla Barbora Vechová.
Děčínský náměstek primátora Miroslav Samler doplnil, že Evropský vzdělávací institut je občanské sdružení a město nemůže podle stávající legislativy pracovníkům občanského sdružení vyplácet mzdy. O tom, zda bude město službu vzdělávacích kurzů nabízet i nadále, budou radní teprve rozhodovat. Od ledna do května budou totiž pracovníci magistrátu sbírat informace a nabídky vzdělávání ve městě. „Budeme oslovovat školy a ostatní soukromé vzdělávací instituce v Děčíně a zjišťovat jejich nabídku a ceny kursů.
Teprve poté se vedení radnice rozhodne, zda vůbec bude zajišťovat vzdělávání obyvatel a jakou formou. Pokud by byly nabídky přijatelné, město by od nabídky těchto služeb ustoupilo,“ pokračoval Samler. Doplnil, že pro město to není levná záležitost. „Provoz vzdělávacího střediska vyjde na několik milionů ročně,“ upřesnil Samler.
Jaký osud čeká budovu bývalého vzdělávacího střediska, která je v majetku města, zatím není jasné. „Co bude od pololetí příštího roku s budovou opravdu nyní nelze odhadovat,“
doplnila mluvčí Vechová. Podle náměstka primátora Miroslava Samlera je možné, že objekt bude využívat jiná příspěvková organizace města. Také je možný její prodej či pronájem.
Všechny kursy, které vzdělávací středisko zahájilo v tomto školním roce, ale poběží až do konce školního roku. „Od ledna je povede příspěvková organizace Zámek Děčín,“ řekla mluvčí děčínského magistrátu Barbora Vechová. Vyučovat se bude ve stávající budově střediska.