Unikátní rozhlednu na Studenci u České Kamenice čekají další záchranné kroky. O postupu obnovy jednali na počátku tohoto týdne představitelé města s odborníky a dalšími partnery, kteří se na záchraně unikátní vyhlídkové věže budou buď přímo podílet nebo vyvíjet jiné aktivity k dovedení rekonstrukce do úspěšného konce.
„Teď bude nejdůležitější dokončit rozebrání konstrukce, abych mohl vybrat dílce, které jsou použitelné a určitě ty, které bude třeba vyměnit za nové. Máme také už určitou představu o tom, kdo zajistí nýtování konstrukce, protože to je činnost, které se už příliš mnoho odborných firem v republice nevěnuje. Naštěstí se mi jednu takovou partu podařilo objevit. Chlapi slíbili, že pomohou,“ tvrdil Jan Janatka, který zajišťuje technický dohled nad plánovanými nebo už zahájenými pracemi. Obnovu rozhledny zahájilo nedávné rozebrání věže a snesení jednotlivých částí vrtulníkem na určené místo.
Majitelem rozhledny, jejíž vyhlášení za technickou památku zabránilo chystanému zbourání, se před lety stala Česká Kamenice. Město chce na obnovu získat potřebné peníze z několika vytipovaných dotačních zdrojů. Zatím ale radnice neví, jak s podanými žádostmi uspěje. „Očekáváme, že výrazně vstříc také vyjdou sponzoři a další přispěvatelé.
Prvního listopadu začíná veřejná sbírka, kterou nám schválil Krajský úřad Ústeckého kraje. Dárci mohou přispívat jak do kasiček, tak na bankovní konto, které je uvedeno na našich webových stránkách města,“ uvedl českokamenický starosta Miroslav Weis.
Předpokládané náklady na rekonstrukci se budou pohybovat okolo čtyř milionů korun. Rozsah obnovy si vynutí vypsání veřejné soutěže na dodavatele prací.
To bude vedle shánění potřebných peněz zřejmě zdlouhavější záležitostí. Výhodou je fakt, že městu se už podařilo získat všechna potřebná povolení včetně zhotovení realizačního projektu.
Představa, že by se na rozhledně, vrácené po rekonstrukci zpátky na své původní místo, mohli první turisté objevit znovu v polovině července příštího roku, považují za dost smělou členové občanského sdružení Studený a Lipnice. „Kdyby se to povedlo, bylo by to strašně fajn. Zatím jsme ale dost skeptičtí.
Záchrana vyhlídkové věže, která je druhou nejstarší rozhlednou v republice a je i starší, než pařížská Eiffelovka, je pro nás prestižní záležitostí. Proto jsme také obnovu iniciovali, vyhlásili jsme finanční sbírku a sami vydali nebo pomohli vydat mnohé propagační materiály,“ poznamenala šéfka sdružení Jitka Tůmová.