Každý den DVD s filmy nejrůznějších žánrů za čtyřicet až šedesát korun si mohou lidé koupit v trafice. Vydavatelé novin a časopisů je přikládají ke svým titulům. Zaměstnanci videopůjčoven ale tvrdí, že to je ohrozit nemůže. Lidi si prý chodí půjčovat především nové filmy.
„Někteří lidé si je ani nekoupí, nechtějí si dělat doma skladiště. Chodí si půjčit i ty staré filmy k nám,“ tvrdila majitelka DVD půjčovny v Děčíně Jiřina Bartošová.
V jiné půjčovně starší tituly, hlavně válečných filmů ani nekupují. „Už dvakrát se mi stalo, že jsem koupila starší film a za čtrnáct dní byl v trafikách,“ řekla majitelka DVDpůjčovny v Děčíně Renata Maříková. Nové filmy jdou u ní ale na odbyt.
Půjčovny ohrožují spíše nelegální pirátské kopie.
„Horší než filmy v časopisech je kopírování filmů a filmy na internetu,“ řekl majitel DVD půjčovny v Děčíně Oldřich Roller. Zlobí ho, na internetu se objevují filmy, které jsou sotva v kinech natož v půjčovně. „To nám zákazníky ubírá,“ poznamenal.
Filmy, které nabízejí různé časopisy a noviny v trafikách, se na pultech moc neohřejí. Někde si lidé filmy zamlouvají i dopředu. „Z reklamy vím, co vyjde, zajdu do trafiky a paní si mě zapíše do sešitku, pak mi film schová,“ řekl František Novotný z Děčína.
Zájem o filmy potvrdila trafikantka Eva Hlousová z Varnsdorfu. „Během dne se prodají někdy i všechny, které přijdou,“ uvedla. A to jí chodí denně čtyřicet disků.
„Máme v trafice málo pohádek, takže ty se prodají hned. Jinak si lidé filmy vybírají podle toho jak jsou zajímavé, přece jen jich je hodně,“ řekla Hana Červíková, majitelka trafiky ve Šluknově.